A jövõ évi költségvetés a „bosszú csomagja”.
2009. október 08.Az önkormányzatok jövõ évi csökkenõ finanszírozása mellett az egészségügyrõl, a bíróságok költségvetésérõl és rendvédelmi szerepérõl, a környezetvédelemrõl, és az oktatási normatíváról is szó esett a 2010-es költségvetés általános vitájában a parlamentben. Szászfalvi László, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyûlési képviselõje kijelentette: a költségvetés nemcsak számokról szól, hanem arról, hogy a kormánynak milyen az emberképe, milyen a társadalomfilozófiája. Nagy Andor, az Országgyûlés környezetvédelmi bizottságának kereszténydemokrata elnöke azt kifogásolta, hogy évrõl évre rohamosan csökken a környezetvédelemre fordított összeg.
Szászfalvi László felszólalásában hangsúlyozta: a költségvetés nemcsak számokról szól, hanem arról, hogy a kormánynak milyen az emberképe, milyen a társadalomfilozófiája.
Mint mondta: a kormány azokat bünteti meg, akik nem tehetnek a válságról. A jövõ évi költségvetés a büntetetés, a „bosszú csomagja”.
Rétvári Bence, a KDNP országgyûlési képviselõje arra hívta fel a figyelmet, hogy a Költségvetési Tanács több ponton bírálta a 2010-es költségvetésre. E bírálatok sorából kiemelte, hogy a munkavállalók jövõ évi helyzetét illetõen a tanács lényegesen borúlátóbb a kormánynál. De nemcsak egyes részletekrõl, hanem a költségvetés egészérõl negatív véleményt mondott a Költségvetési Tanács.
A kereszténydemokrata politikus arra is kitért, hogy a környezetvédelemnek a kormányzaton belül csökken a súlya, ezt igazolja, hogy a környezetvédelmi minisztérium költségvetése jövõre hat százalékkal csökken. Rámutatott arra is, hogy a szén-dioxid-kvótával trükközött a kormány, ugyanis 2008-ban eladott mennyiség csak 2010-ben jelenik meg bevételként.
Nagy Andor, az Országgyûlés környezetvédelmi bizottságának kereszténydemokrata elnöke arról beszélt, hogy évrõl évre rohamosan csökken a környezetvédelemre fordított összeg. Szerinte a költségvetést a környezetvédelmi program figyelembe vételével kellene megalkotni, de ezt a kormány csak október 21-e után tárgyalja. „Ez egy vicc, Magyarország nem rendelkezik környezetvédelmi célokat, finanszírozási eszközöket tartalmazó programmal”. E nélkül a tárca nem tehetett mást, mint egy túlélést biztosító költségvetést készíteni – tette hozzá.
A képviselõ feltette a kérdést: hova lett a szén-dioxid-eladásból származó 28,2 milliárd forint, egyben szorgalmazta, hogy a költségvetésben ennek a tételnek külön sora legyen, mert a Kiotói egyezmény is ezt követeli meg az országtól.
A kereszténydemokrata politikus pozitívumként említette, hogy 2010-ben már parlagfû-mentesítésre is fel lehet ajánlani az szja 1 százalékát.
Firtl Mátyás, a KDNP országgyûlési képviselõje arról beszélt, hogy Gyõr-Moson-Sopron megyétõl a költségvetési javaslatban szereplõ adatok alapján, 672 millió forintot von el a kormány. A kistelepülésekrõl szólva kijelentette: ugyanúgy eladósodtak, mint Magyarország.
A képviselõ szólt arról is, hogy a kormány megvonja a támogatást az alapfokú mûvészeti oktatástól.
Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a kormány a közbiztonság növelésérõl, a rendõrség megerõsítésérõl szónokol, Sopronban 50 rendõrt bocsátanak el. A politikus szerint a településõrök helyett inkább a rendõröket kellene megtartani.
Kovács Zoltán, a Fidesz országgyûlési képviselõje kijelentette: az önkormányzati költségvetés megalapozatlan, mert olyan bevételekrõl beszél, mely nem realizálhatóak 2010-ben.
Véleménye szerint embertelenül bánik a jövõ évi költségvetés például a fogyatékossággal élõkkel. Itt említette meg, hogy 2010-ben megszûnik a vakvezetõ kutyakiképzés.
Hozzáfûzte: a tervezet az idõseket sem kíméli, a kormány az idõsek nappali ellátásától is pénzt von el. A politikus szerint a helyi iparûzési adóval kapcsolatos bevételi elvárások.
irreálisan magasak. Kijelentette: a többcélú kistérségi társulásoktól a kormány „szépen kezdi visszavenni” a forrásokat.
Úgy fogalmazott: ez a költségvetés hátat fordít az embereknek. Az önkormányzati szférában dolgozók azért tartják szombati tüntetésüket, mert a mintegy az önkormányzati szférából való forráskivonás veszélyezteti a helyi feladatellátást.