A kézi tûzfegyverektõl az aromás aminosavakig
2008. december 02.A gumikesztyû szerepe a kórokozók átvitelében, A tejfehérjék elektroforézise, Bokszoljanak-e a lányok?, Mi az idõ?, Robbantsunk a konyhában – ilyen izgalmas témákkal rukkoltak elõ a Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája dél-dunántúli regionális fordulójának résztvevõi.
Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája
A Kutató Diákok Országos Szövetsége által kilencedik alkalommal szervezett verseny e fordulója Csurgón volt, a Csokonai református gimnáziumban.
Tizenkét középiskolából 49 gyerek 42 elõadással lépett az öt zsûri elé. Az elõadásokat rövid vita követte, s a pontozással legjobbnak ítéltek képviselik majd régiónkat az országos döntõben.
Történelem, néprajz-szociológia, fizika-kémia-matematika, földrajz-csillagászat-környezetvédelem, valamint biológia-biokémia-orvostudomány szekciók voltak, számos somogyi témával. Mózes Noémi a jégkorszak élõvilágának vízvári emlékeit tárta fel, Tóth Zsófia a Dráva környezeti állapotát kutatta, Mikolai Marcell a középkori somogyi bortermelést vette górcsõ alá, Kalányos Renáta pedig Vizeki Tallián Andor osztopáni örökségébõl készült fel.
A rendezvény gyökerei 1996-ig nyúlnak vissza, akkor indult el egy országos kezdeményezés, amely kiemelkedõen tehetséges középiskolás diákok számára biztosít kutatási lehetõséget a legjobb hazai kutatóhelyeken. 1999-ben a Kutató Diákok Országos Konferenciáján megalakult az ezeket a diákokat, tudományos diákköreiket, mentoraikat és a korábbi kutató diákokat összefogó Kutató Diákok Országos Szövetsége, amelynek most Sólyom László köztársasági elnök a fõvédnöke. A tanulók közül a legjobb 2002-tõl a Nobel-díj-kiosztó vendége.
Jelenleg ötezer magyar diák kutat különbözõ kutatóhelyeken, diákkörökben. A tagság zöme falvakban, illetve kisvárosokban él, ötszáznál többen pedig Erdélyben, Felvidéken, Kárpátalján, a Vajdaságban.
(Varga Andrea)
Forrás: Somogy Online