A kormányzat magára hagyja az önkormányzatokat!
2008. november 09.Drasztikus, brutális megszorító csomaggal állunk szemben, amely 150 milliárd forintot fog elvonni az önkormányzatoktól. Lebénítja az országot, a magyar vidéket. Olyan ez, mintha a testrõl levágnánk a lábakat és a kezeket, él ugyan, mégis pusztán csak vegetálni tud.
Egyre elkeseredettebben dúl a jövõ évi költségvetés legújabb változatának parlamenti vitája. Szászfalvi Lászó Csurgó város polgármestere. Aligha lehet vitás: tán még a pénzügyminiszternél is jobban ismeri, érzi az önkormányzatokat sújtó rendelkezések minden kínját, gondját-baját. A kereszténydemokrata szakpolitikus a félreértések elkerülése végett, mindjárt az elején leszögezte:
Fûnyíróelven szinte mindenhonnan elvesz a kormány!
- Amikor a magas államháztartási hiányról beszélnek, meg kellene kérdezni: ki csinálta ezt, ki vitte fel ilyen magasra a kölcsönöket? – A Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány tette ezt! Tehát nyilvánvalóan önöknek kell kezelniük azt a válságot, amit nyilvánvalóan önök okoztak!
- Föltehetjük a kérdést: tulajdonképpen, mi a célja a kormányzatnak, mit szeretne elérni? Hallottunk itt hivatkozást, hogy nem a kormány, hanem külsõ okok miatt van ilyen válsághelyzetben az ország. Nekünk természetesen errõl más a véleményünk, de ettõl függetlenül azt gondolom: kell beszélnünk az önkormányzatok helyzetérõl és az önkormányzatok elõtt álló kihívásokról!
- Drasztikus, brutális megszorító csomaggal állunk szemben, amely 150 milliárd forintot fog elvonni az önkormányzatoktól. A kormányzat lebénítja az országot, a magyar vidéket. Olyan ez, mintha a testrõl levágnánk a lábakat és a kezeket, él ugyan, mégis pusztán csak vegetálni tud.
- Fûnyíróelven szinte mindenhonnan elvesz a kormány ebben a költségvetési törvényjavaslatban. Felsorolás helyett, megdöbbentõ példaként említem: a körjegyzõség alap-hozzájárulása 19 százalékkal, a körjegyzõség-ösztönzõ hozzájárulás 31 százalékkal, a településüzemeltetési, igazgatási és sportfeladatok 26 százalékkal csökken.
- Kormánypárti képviselõtársaim sokszor elmondták az elmúlt esztendõk során: ösztönözni kell a települések összefogását, a körjegyzõségben való összefogást, most pedig pontosan ezekrõl a területekrõl veszi el a kormány azokat a forrásokat, amelyek esetleg ösztönöznék a racionális együttmûködést és összefogást.
Az európai uniós források nem tudnak csodát tenni!
- Szeretném jelezni: a Pénzügyminisztérium 2008-ra a helyi önkormányzatok várható mûködési hiányát 90 milliárd forintra, 2009-re pedig már 134 milliárd forintra prognosztizálja. Az önkormányzatok adósságállománya 20,7 százalékkal nõ 2009-ben, nyilvánvalóan a banki kamatok növekedése is jelentõs többletkiadást okoz majd. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi és a várható finanszírozási helyzetben az önkormányzatok nem tervezhetik biztonsággal a költségvetéseiket.
- A forráshiányos önkormányzatoknak, a hátrányos helyzetben lévõ településeknek különösen növekedni fog a kiszolgáltatottsága. Én magam is többször beszéltem errõl, válaszképpen azt hallottuk: majd az európai uniós források meg fogják oldani a problémákat. Nos, ezek az európai uniós források nem úgy jönnek, ahogyan sokan számítottak rá, s ha jönnek is, nagyon nehezen indulnak el ezek a programok. Ugyanakkor szeretném figyelmeztetni mindannyiunkat: ezek az európai uniós források nem tudnak csodát tenni!
- Nyilvánvalóan, amikor az európai uniós forrásokat említjük, akkor mindenki tudja, hogy az európai uniós forrásoknak elsöprõ többsége nem mûködési, hanem fejlesztési, beruházási forrás. Ezek tehát nem fogják megoldani az önkormányzatoknak, illetve az önkormányzati intézményeknek azokat a fajta mûködésbeli kérdéseit, problémáit, kihívásait, amelyekkel szembesültek már az elmúlt esztendõk során, és egyre hatványozottabb módon napjainkban, 2009-ben pedig még drasztikusabban.
Egyre nehezebben fogják a létüket is megõrizni…
- A hátrányos helyzetû önkormányzatok számára elkülönített keret a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél sem mûködési keret. A kistérségek felzárkóztatási programja is nagyon-nagyon csikorog, nem látjuk a végét, és már nagyon messze van a komplex felzárkóztatási programtól amire eredetileg meg lett hirdetve.
- Nyilvánvalóan az lenne a cél, hogy prioritások legyenek a költségvetésben. Olyanfajta prioritások is, amelyek esetleg nem is kerülnek pénzbe. Gondolok itt az önhikis rendszer megoldására, melynek révén az önkormányzatok gyakorlatilag csak november-decemberben tudják meg, hogy egész esztendõben mennyibõl is tudtak gazdálkodni. Ez nem kevés, 1500-1600 önkormányzatot érint, tehát azt gondolom, hogy ebben is lehetne, kellene elõrelépni.
- Összegezve: a kormányzat önkormányzat-ellenes törvénycsomag nyújtott be, amikor ezt a költségvetési törvényjavaslatát összeállította. Azt látjuk ebbõl a költségvetésbõl, hogy a kormányzat magára hagyja az önkormányzatokat, különösképpen magára hagyja azokat a forráshiányos, mûködésbeli problémákkal küszködõ, hátrányos helyzetû térségekben lévõ települési önkormányzatokat, amelyek egyre nehezebben fogják a létüket is megõrizni. Mindezek alapján a KDNP frakciója ezt a költségvetési törvényjavaslatot nem támogatja, nem tudja támogatni. Arra kérjük a kormánypárti képviselõtársainkat, akik különösen elkötelezettek az önkormányzatok tekintetében, hogy vegyék figyelembe azokat a szempontokat, azokat a javaslatainkat, amelyeket megfogalmaztunk, illetve még meg fogunk fogalmazni a hátralevõ idõszakban!