A nemzetiségi törvény részletes vitája

A nemzetiségi törvény részletes vitája

2011. december 07.

A nemzetiségi törvény részletes vitájával folytatták a képviselõk

A szocialista Nyakó István azt mondta, a kisebbségekhez, illetve a kisebbségi jogok országgyûlési biztosához fordultak, kikérték a véleményüket, ezek alapján adták be módosító javaslataikat.

Kifejtette: a német, örmény, bolgár és horvát kisebbségek szerint a törvényjavaslat egyes elemei diszkriminatívak, a választási szabályozás bizonyos részei ellentmondásosak, és a jelöltállítási rendszer a jelenleg hatályos törvényben jobb, mint a tervezetben.

Több része a javaslatnak nem egyértelmû, és a vagyonnyilatkozatok kiterjesztésének nincs értelme, mert a legtöbb képviselõ juttatás nélkül látja el a feladatát - mondta Nyakó István. Hozzátette: nem volt teljes és megfelelõ a kormány szakmai egyeztetése, és alapvetõ elvárásként fogalmazódott meg, hogy hozzák összhangba a javaslatot a helyi önkormányzatokról szóló törvénytervezettel.

Szávay István (Jobbik) azt sérelmezte, hogy legtöbb módosító javaslatukat leszavazta a kormány még akkor is, ha - álláspontjuk szerint - azok a törvény szellemiségével megegyeznek.

Kifejtette, hogy több szimbolikus értékû javaslatot is tettek, ezek közé tartozik az is, amelyikben lehetõvé tennék, hogy a képviselõi esküjüket a saját anyanyelvükön mondhassák el.

A képviselõ szerint a javaslat egyik kiemelten sarkalatos pontja az, hogy mihez kötik a nemzetiségi jogokat. Szávay István hangsúlyozta, hogy pontosítsák az "indokolt igény" fogalmát, mert az nagyon tág.

Frakciótársa, Kiss Sándor a hozzátartozó fogalmának leszûkítésével kapcsolatban szólalt fel. A képviselõ arra kérte a törvényalkotókat, hogy gondolják át azt a javaslatot, amelyik alapján a nemzetiségi önkormányzatok a szociális kérdésekben is egyfajta vétójogot kapnának.

Szabó Tímea (LMP) egyetértett azzal, hogy vissza kell szorítani a visszaéléseket, de - véleménye szerint - a szabad identitásválasztás elve nem oldja meg ezt a problémát. Hozzátette, hogy az LMP viszont úgy látja, megfogalmazhatóak olyan garanciális elemek, amelyekkel ki lehet szûrni a nemzetiségi jogokkal való visszaélést.

Berényi László (Fidesz) megköszönte a vita során elhangzott hozzászólásokat, kijelentette, mindenki abban érdekelt, hogy a nemzetiségi törvényt a gyakorlatban is lehessen alkalmazni.

Szászfalvi: a törvénnyel a kormánynak hármas célja volt

Szászfalvi László államtitkár a vitában elhangzottakra válaszolva azt mondta, hogy az ajánlási pontok között olyan javaslatok is szerepelnek, amelyeket maga a jogszabály is tartalmaz vagy egy másik törvény fog kezelni.

Hangsúlyozta, hogy a törvény megalkotásával a kormány hármas feladatnak kíván megfelelni. Egyrészt a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló korábbi törvény elfogadása óta szerzett tapasztalatokat akarják megjeleníteni. Emellett biztosítani akarják, hogy a nemzetiségi jogok összhangban legyenek a többi jogszabállyal, végül pedig minél nagyobb arányban korlátozni szeretnék a nemzetiségi jogokkal való visszaéléseket.

Latorcai János levezetõ elnök ezt követõen a részletes vitát lezárta.

Forrás: MTI

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2