A szónokok szónokai..!
2009. január 20.A vezérszónok fölbaktat az emelvényre, körbehordja lázas tekintetét. Van, akire már ekkor is figyelnek, s van, akire késõbb sem. Van, akinek csillog a szeme, van, akinek villog. Arisztotelész fontosnak vélte: a szónok mutatkozzék egyenes jellemûnek és megbízhatónak. Nem könnyû feltétel a Tisztelt Házban! A pozitív ellenzéki javaslatok is negatívan hatottak a kormánypártok soraiban, s fordítva.
Nem tudjuk, hogy Kossuth Lajos, ha élne, irigyelné-e napjaink zengzetes szószólóit. Arisztotelész kívánatosnak tartotta: a beszédmondók használjanak színes történelmi hivatkozásokat és képzeletbeli példákat. Utóbbival a T. Házban nem volt gond! Ajánlotta még: az üzeneteket a már meglévõ hiedelmek és különbözõ érzelmek (harag, barátság, félelem, irigység, szégyen) figyelembevételével tanácsos kifejteni. E tekintetben is tündökölt a T. Ház!
Arisztotelész fontosnak vélte: a szónok mutatkozzék egyenes jellemûnek és megbízhatónak. Nem könnyû feltétel a Tisztelt Házban! Jó volna tudni vélekedését, midõn napjaink hivatásos rábeszélõi a tudomány, a gazdaság, a demokrácia, a közérdek és a haladás ködgomolyába burkolódzva üzenetük megfellebbezhetetlenségét hangsúlyozzák. A kormány „hithû” jelesei például fölbuzdulva óhaján, valóságos transzba-esési bemutatót tartottak a tisztességes gazdagodás és az igazmondás fontosságáról, az ugrásra kész Pannon Pumáról, a dübörgõ gazdaságról, valamint a létrehozandó eü-pénztárak csodával határos gyógyhatásáról. A meggyõzés rejtett erõibe vetett hitük és a feltárásukért folytatott harc oly erõs volt, hogy már-már maguk is hinni kezdték: csakugyan valós, amit mondanak...
Az eredményes meggyõzési taktika olyan gondolatokat közvetít, amelyekkel a befogadónak nem ellentétesek a nézetei. A Tisztelt Házban ilyenre csak elvétve volt példa: a pozitív ellenzéki javaslatok is negatívan hatottak a kormánypártok soraiban, s fordítva. Cicero tételesen kidolgozta a szónok feladatait. (Officia oratoris: 1. elkápráztatni, megteremteni a beszélõ hitelességét; 2. tanítani, pontosan szövegezett érveket találni az üzenet közvetítése érdekében; 3. meghatni, fölkelteni a közönség érzelmeit.) Elmélete (statis) szerint a szónok elsõ dolga, hogy a helyzet olyan meghatározásával álljon elõ, amely az õ szempontjából a legelõnyösebb, amelyeket a remélt többség elfogad, még akkor is, ha hamisak. Nem volt oly szónok a Tisztelt Házban, ki nem követte volna e szabályt! Ciceró - ’ki maga is védett számos gazembert - az ügyvédek világából ajánlott követendõ példát. „A védelem elsõ lépése, hogy tagadja a tényeket: nem, ügyfelem senkit sem ölt meg! Ha ez nem lehetséges, akkor vond kétségbe a minõsítést: igaz, kioltotta a sértett életét, de csak gondatlanságból, nem pedig szánt szándékkal. Ha ez sem mûködik, vitasd a cselekmény indítékát, hivatkozz rendkívüli körülmények fennforgására. Ha ez sem válik be, jelentsd ki: sanda politika munkálkodik, koncepciós per az egész, ’ez a bíróság’ nem illetékes az elbírálására...”
A tüzet elrejteni nem lehet! A vezérszónok fölbaktat az emelvényre, körbehordja lázas tekintetét. Van, akire már ekkor is figyelnek, s van, akire késõbb sem. Van, akinek csillog a szeme, van, akinek villog. Van, aki olvassa a mondandóját, akadozva, unalmasan, mások bele-bele pillantva a papírjaikba, s vannak akik fejbõl, látványos mozdulatokkal sorjázzák az igét, s ember legyen a talpán, aki tudja, hogy mikor jár a közepén, az elején, vagy a végén. Esztendõk múlva, vagy még elõbb, mégis büszkék lesznek rájuk az unokák, elvégre „a nagymama, a nagypapa vezérszónokolt a Parlamentben,” - bár lehet, hogy már ma sem emlékszik rá, hogy mit is mondott. Persze vannak közérthetõ, értelmesen követhetõ vezérszónokaink is, akik tudják, hogy mit akarnak, és képesek azt közérthetõen elõ is adni. - Elmondták a magukét, learatták az udvarias, gyér tapsot, és leültek.
Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök legtöbbet, és leghosszabban „reggel, éjjel, este” szónokolt, (26 óra:54 perc, 48 másodperc). A törvények, határozatok vezérszónokaként azonban nem lépett a pulpitusra, - hû katonáira bízta e nemes tennivalókat.
A vezérszónok nem feltétlenül vezér! Legfeljebb szûk kocsmai, családi, gazdasági körben, azt viszont mindenképpen sejteti, hogy megbízói, támogatói szerint (frakciók) az átlagnál jobban „szakért” ahhoz, amihez pártja nevében szólásra emelkedik. Mondhat bármit, sem hozzászólással, sem ügyrendi kifogással, csupán közbekiabálással, tapssal, füttyel lehet félbeszakítani. Tették volt sûrûn a T. Ház mindkét oldalán: „Hazudsz! Anyád! Némulj el! Nem sül le bõr…, Menj a …” stb, stb., mert „jaj annak, aki úton-útfélen elejtett, kinõtt, trágyás, tetanuszos hazugságokért hajol le. Egy köpetért, csak mert fénylik...”
TOPLISTA
A vezérszónok a szónokok szónoka! A Tisztelt Házban nincs belõlük hiány. Törvények, országgyûlési határozatok fémjelzik fényes beszédeik nyomvonalait. 184 képviselõ 688 vezérszónoki felszólalása hangzott el a második Gyurcsány-kormány regnálása óta. A Fidesz 70 (139 felszólalás), az MSZP 65 (149 felszólalás), a KDNP 18 (125 felszólalás), az SZDSZ 19 (135 felszólalás), MDF 12 vezérszónokkal (140 felszólalás) vétette magát észre. Még Kossuth Lajos is elismerõen csettinthetne e teljesítmény láttán, hallatán! Egy-egy témának a vezérszónokául, minden pártban az adott témához legjobban értõ, vagy legjobban értõnek vélt képviselõt bízták meg. Létszámukból adódóan az MSZP-ben és a Fideszben a bõség zavarával küzdöttek, míg a kisebb pártok (KDNP, SZDSZ, MDF) képviselõi egyszerre több vasat is tartottak a tûzben. A toplistákra tekintve látható: Herényi Károly (MDF) már-már polihisztorként, 48 témában vezérszónokolt, egyedül többet, mint az MSZP, a Fidesz és az SZDSZ listavezetõi együttvéve.
További adatok a http://www.gondola.hu/cikk.php?szal=63086 oldalon elérhetõ
Forrás: Gondola.hu