A többség az elõre hozott választás mellett

A többség az elõre hozott választás mellett

2008. május 11.

Az emberek fele szerint a jelenlegi MSZP-SZDSZ szakítás csupán egy megrendezett politikai színjáték. 70 százalék úgy véli: az MSZP nem lesz képes megnyerni a következõ választást.

A kormánykoalíció felbomlásának értelmezése két részre osztja az ország lakosságát. Tízbõl két (18 százalék) embernek nincs kialakult véleménye a kormánykoalíció felbomlásáról. Ám azok között, akik rendelkeznek véleménnyel, nagyjából egyenlõ arányban vannak, akik ezt valódi váltásnak tekintik és azok, akik azt gondolják, hogy csak egy megrendezett színjátékot látunk. Tíz felnõttbõl négy gondolja úgy, hogy az SZDSZ lépése valójában egy ilyen politikai színjáték része, és szó sincs igazi szakításról, míg gyakorlatilag ugyanennyi vannak azon az állásponton, hogy a szakítás a két párt valódi eltávolodását jelenti egymástól.

A kiábrándulás fokát jól jelzi, hogy nemcsak az ellenzéket támogatók szkeptikusak a magyarázatokkal kapcsolatban, de a kormánypárti szavazóknak az egyharmada is úgy gondolja, hogy ez csak egy megrendezett politikai színjáték. A budapestiek, a legmagasabb iskolai végzettségûek körében 43-45 százalék, a Fidesz-KDNP táborában minden második megkérdezett, míg az MSZP-SZDSZ táborában minden harmadik ember gondolja, hogy egy megrendezett politikai színjáték zajlik a koalíció körül - olvasható a Gallup Intézet honlapján. Az SZDSZ jövõbeli, konstruktív ellenzékként való politikai szereplését nagyon kevesen tudják elképzelni - ezt a lehetõséget tíz megkérdezettbõl mindössze ketten prognosztizálják. Valamivel többen (28 százalék) vannak azon a véleményen, akik azt várják, hogy a parlamentben a liberális szavazatokat, vagyis az SZDSZ külsõ támogatását meg fogja kapni a kisebbségi szocialista kormány.

Gyõzelemre esélytelen az MSZP

A várakozások szerint amennyiben most tekintenek elõre a következõ választásra, akkor a megkérdezettek 53 százaléka szerint az, hogy az SZDSZ bekerül a következõ parlamentbe egyáltalán nem, vagy inkább nem valószínû. A szocialista párt jövõjével kapcsolatban még határozottabb a lakosság véleménye. Arra a kérdésre válaszolva, hogy "az MSZP képes lesz-e ismét megerõsödni annyira a következõ választásokig, hogy esélyes legyen a gyõzelemre": tízbõl heten nyilatkoznak úgy, hogy nem tartják valószínûnek, hogy a párt gyõzelmi esélyekkel indulhasson a következõ választásokon. Az MSZP jelenlegi szimpatizánsainak is csak a fele az, aki erre lát esélyt.

A többség az új parlamenti választások mellett

A kialakult helyzetben a lakosság több mint fele szerint az lenne az ország érdeke, hogy mielõbb új választásokat írjanak ki (56 százalék), míg minden harmadik lakos (31 százalék) azon a véleményen van, hogy az MSZP-nek kell végigvinnie a kormányzást ebben a ciklusban. Gyakorlatilag minden társadalmi csoportban hasonló arányban vannak többségben azok, akik az ország számára a legjobb megoldásnak az új választások kiírását tartják, azokkal szemben, akik a kisebbségi szocialista kormányzás továbbfolytatását tartják a legjobb megoldásnak. A hatvan év felettiek, az alacsony iskolai végzettségûek, a vidéki nagyvárosokban lakók között találhatóak legnagyobb számban olyanok, akik egy kisebbségi szocialista kormányzás mellett vannak. Nem meglepõ, hogy a kérdésre adott válaszokat leginkább a pártszimpátia határozza meg, a jelenlegi kormány szimpatizánsainak döntõ többsége az MSZP kisebbségi kormányzása mellett, míg a Fidesz-KDNP támogatói az új választások kiírása mellett foglalt állást - szerepel az intézet portálján.

"Nem lesz mûködõképes a kisebbségi kormány"

Végül, arra az összegzõ kérdésre, hogy egy kisebbségi szocialista kormány mennyire lesz várakozásai szerint funkcionális, a lakosság nagyobbik része szkeptikus választ adott. A belpolitikai fejlemények prognosztizálásához képest, abban, hogy "egy MSZP kormány kisebbségi helyzetben képes-e megfelelõen ellátni a feladatát?" meglehetõsen homogén a lakosság véleménye: tízbõl hatan nem tartják ezt valószínûnek és csak hárman bíznak egy pozitív kimenetben, abban, hogy képesek lesznek ellátni a feladatukat.

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2