Államtitkárok és célok
2010. június 23.Két Csongrád megyei államtitkár dolgozik a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban: a makói Szászfalvi László egyházügyi, civilügyi és nemzetiségi, a szentesi Szabó Erika pedig területi államigazgatási államtitkár. Szászfalvi református lelkipásztor, többször volt Csurgó polgármestere. 1998-ban az MDF tagjaként volt elõször országgyûlési képviselõ. 2006 óta a KDNP-frakció tagja. Szabó Erika 1990–94 között az SZDSZ színeiben ült a parlamentben, 1998 óta a Fidesz Bács-Kiskun megyei képviselõje.
Szászfalvi Lászlótól azt kérdeztük, jó megoldásnak tartja-e azt a dóci, kübekházi példát, hogy ha nincs pénz a települési iskolára, akkor az egyház veszi át a mûködtetést.
Lehetõség a helyi közösség számára, hogy megõrizze az iskoláját. A szocialisták az elmúlt években minden eszközzel gátolták ezt, például azzal, hogy 5 éves úgynevezett büntetõpénzt vezettek be az iskolát átadó önkormányzatok számára – mondta. Államtitkárként szívügyének tekinti „az egyházak és intézményeik számára minden forrás tekintetében ugyanazokat az elérhetõségi esélyeket megteremteni, amit mindenki más élvezhet". Kijelentette: a kormány felül fogja vizsgálni az egyházi törvényt, különös tekintettel az egyházalapításra, hogy az állam csak a valóban egyházként tevékenykedõ közösségeket támogassa és ismerje el.
Szabó Erika a polgárbarát közigazgatás megvalósítását tartja fontosnak: – Kiemelt feladatként kezelem a közigazgatás hatékonyságának javítását, az adminisztráció és a bürokrácia csökkentését, a hatósági eljárások egyszerûsítését és ésszerûsítését. Fontosnak tartom az ügyfélbarát, szolgáltató jellegû közigazgatás kialakítását, a jogi szabályozás átláthatóbbá tételét. Mindehhez elsõ lépésként létre kell hoznunk a megyei, illetve a fõvárosi közigazgatási hivatalokat, amelyek átveszik az eddig sok hibával mûködõ, nehezen ellenõrizhetõ rendszer szerepét.
A kérdésre, hogy a jelenlegi formában szükség van-e a megyei önkormányzatokra, elmondta: azok feladatát, hatásköreiket újra kell gondolni „annak szem elõtt tartásával, hogy az önkormányzatok még inkább az adott megyében élõ emberek érdekeit képviseljék".
Földi paradicsom
Szászfalvi László Csongrád megyérõl: „Makón születtem, Földeákon – számomra egy földi paradicsomban – nõttem fel. Sajnos nagyon ritkán jutok el oda, de lélekben sokszor járok arra. Az emlékeim és a rokonaim egy része azért még odaköt Csongrád megyéhez. Ez a szülõföldem, és az ember számára a szülõföld egész életére erõsen meghatározó."
Forrás: delmagyar.hu