Átadták a felújított hódmezõvásárhelyi református ótemplomot
2012. november 04.Hálaadó istentisztelet keretében adták át vasárnap a közel háromszáz éves hódmezõvásárhelyi református ótemplomot, az alföldi város legrégebbi mûemlékét.
Nekünk, vásárhelyieknek hitünk nem csak vallási kérdés, olyan erõs hagyomány, amely kötelez" mondta köszöntõjében Almási István (Fidesz-KDNP) polgármester.
A politikus emlékeztetett rá, a város felújítja templomait legyen az katolikus, református, görögkeleti vagy zsidó , és visszaadja a közösségnek, amely lélekkel tölti meg a falakat.Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyar Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke kifejtette, az hogy eredeti helyreállításával immár két szószék is fogadja a híveket a templomban, jelképezi azt a dialógust is, amelynek meg kell lennie ember és ember, ember és egyház, valamint a felekezetek között.
Az Ótemplom lelkipásztora Bán Csaba köszöntötte a megjelenteket, köztük Szászfalvi László miniszteri biztost, országgyûlési képviselõt.
Szászfalvi László hosszú éveken át Hódmezõvásárhelyen élt gyermekkorában így "szívügye" volt a református templom felújítása.
A háromszáz esztendõs templom újjávarázsolása során kiderült, mennyi különbözõ rétege van az épületnek, az idõnek. E sokféle rétegbõl, most néhány elõkerült, s harmóniában tárul elénk fogalmazott a püspök.Az épület tornyát az egykori fatemplom mellé - 1713-ban emelték. Ez a város legrégebbi téglaépítménye. A templomhajó 1720-23 között készült.
A templom eredeti bútorzata, kegytárgyai az idõk során elkerültek a városból, és a 2011 végén kezdõdött felújítás során, restaurálást követõen térhettek vissza Hódmezõvásárhelyre.
Így a 18. századi kazettás, festett fatáblás homlokzatú és mennyezetû karzat, a szószékkorona, a papok padja, valamint 113 év után több kegytárgy is visszakerült eredeti helyére.
Az ország egyik legidõsebb óraszerkezetének számító kovácsoltvas, egymutatós toronyórát a harminc éve nem mûködõ Rákóczi-csengettyûvel együtt szintén helyreállították.
A templom emellett korszerû szigetelést, padlófûtést és modern világítást kapott.A 271 millió forint összköltségû belsõ felújításra 231 millió forint támogatást nyújtott az egyházközség számára a magyar állam és az Európai Unió, a fennmaradó 40 millió forintot a hódmezõvásárhelyi önkormányzat biztosította, ahogy a külsõ felújítás forrását is.
Forrás: hirado.hu
Fotók: szaszfalvi.hu