Átadták a Scheiber Sándor-díjakat
2011. március 03.Átadták a Scheiber Sándor-díjakat csütörtökön Budapesten; az Országos Rabbiképzõ-Zsidó Egyetem néhai vezetõje emlékére alapított elismerést Perczel Anna építész, Pavle Sosberger újvidéki mûvelõdéstörténész és Erdélyi Lajos fotóriporter, újságíró vehette át.
A díjakat a közigazgatási és igazságügyi miniszter nevében Szászfalvi László egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelõs államtitkár adta át a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) székházában.
Szászfalvi László ünnepi beszédében kiemelte, hogy a professzor emlékére létrehozott díjat minden évben "olyan emberi és szakmai kvalitásokkal rendelkezõ, kiváló személyek kapják, akik méltóak a scheiberi örökség folytatására". Az államtitkár a díjazottaknak gratulálva azt mondta: szeretné tolmácsolni a magyar kormány eltökéltségét "a tolerancia és a szellemi értékek tiszteletben tartása területén".
Scheiber Sándor munkássága napjainkban is élõ forrás: „a magyar irodalom és népköltészet minden mûfajának egyik legalaposabb kutatója és ismerõje volt” – fogalmazott köszöntõ beszédében Szászfalvi László.
Az államtitkár hozzátette, e díjjal emlékezik meg az utókor arról a kivételes életútról és tudományos pályáról, amely professzor úrnak adatott meg. A politikus tolmácsolta a Kormány elkötelezettségét a tolerancia és a szellemi értékek tiszteletben tartása terén.
A díjazottak:
Perczel Anna építész több mint másfél évtizede szinte kizárólag a fõváros zsidó településtörténetével foglalkozik, zsidók által lakott, épített, tervezett épületeivel. Szakszerû építészeti irattári, levéltári kutatásai és helyszíni felvételei mellett ezeken az alapokon sikerült személyes történeteken alapuló zsidó mûvelõdéstörténetet kidolgoznia. A fõvárosban élõ, polgárosuló zsidóság rejtett identitás-jegyeinek feltárása különlegesen értékes része kutatásainak.
Erdélyi Lajos fotóriporter, újságíró. Érettségi után fényképésztanonc, majd közgazdasági egyetemet végzett. Fizikai munkás, majd az Új Út c. kolozsvári zsidó hetilap munkatársa. A Dolgozó Nõ újságírója és fényképésze; a Román Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének fotósa; az Új Élet fotórovatának vezetõje. A 60-as évektõl rendszeresen készített interjúkat és fotósorozatokat a romániai magyar mûvészekrõl. Az erdélyi mûvelõdésrõl – többek közt Orbán Balázsról, Teleki Sámuelrõl – jelentetett meg, eredeti fényképeik felfedezésével könyveket. Az erdélyi mûvelõdés emlékeinek kutatásában és közzétételében helyet kapott az erdélyi zsidóság közösségeinek különbözõ aspektusainak (régi zsidó temetõk mûvészete) megörökítése, a székely szombatosok krónikája. Munkáit mindig értékes, saját készítésû képei illusztrálják. 1988-ban áttelepült Magyarországra, ahol azóta is él.
Pavle Sosberger újvidéki mûvelõdéstörténész (eredetileg építész), a vajdasági zsidó hagyományok kiváló kutatója. 1920-ban született és végzettsége megszerzése után már igen fiatalon szembesült a kor gyilkos antiszemitizmusával. 1943-ban õt is a bori bányába vitték. Erre vonatkozó, egyedülálló forrásértékû emlékeit korábban is többször használták a magyar kutatók, köztük a Radnóti Miklós életével foglalkozók is. Emlékezései újabban (2007) külön is megjelentek. Életútját bemutató írásainak impozáns gyûjteménye nemrégen (2009) látott napvilágot. Az újvidéki zsidóságról írott monográfiáját elõször 1988-ban, majd 2001-ben bõvített formában adták ki. Írt a zsidó vallási szokásokról, a vajdasági zsinagógákról. Scheiber Sándorral szoros és személyes kapcsolatban állt, különösen a cselarevói menóra megtalálása utáni értelmezésekkel kapcsolatban.
Forrás: kormany.hu