"Az erdélyi magyarság felszabadult”
2007. november 27.„November 25-én a romániai magyarság körében a demokrácia gyõzött. Nemzeti közösségünk élt a szabad, demokratikus verseny nyújtotta lehetõséggel, és az országos számarányát felülmúló részvételével bebizonyította, hogy igényt tart a választás szabadságára” – írja Tõkés László, miután átlépte a bejutáshoz szükséges küszöböt a vasárnapi, romániai európai parlamenti választásokon az urnazárás után közzétett exit-poll eredmények szerint.
Tõkés közleményében köszönetet mondott mindazoknak, akik megtisztelték bizalmukkal, és szavazataikkal európai parlamenti képviselõvé választották, valamint a megválasztatását támogató szervezeteknek és személyiségeknek, saját egyházának, valamint a Szilágyi Zsolt vezette kampánycsapatnak. „Megválasztatásomat mindnyájunk – az erdélyi magyarság – közös gyõzelmének tekintem” – tette hozzá.
Mint mondta, november 25-én a romániai magyarság körében a demokrácia gyõzött, a választók éltek a szabad, demokratikus verseny nyújtotta lehetõséggel. A magyarság országos számarányát felülmúló részvételével bebizonyította, hogy igényt tart a választás szabadságára. Tõkés úgy véli, hogy nem lett igazuk azoknak, akik a magyarság megosztásáról, valamint a magyar európai parlamenti képviselet létrejöttének kudarcáról jósolgattak.
Tõkés szerint Orbán Viktor politikai tisztánlátását igazolták az eredmények, aki erdélyi kortesútjain attól óvta az erdélyi magyarságot, nehogy „merjünk kicsik lenni”. A most megválasztott képviselõ szerint az EP-választásokon − 18 évvel a rendszerváltozás kezdete után – az erdélyi magyarság politikai nagykorúságáról és érett európaiságáról tett bizonyságot, és a pártérdeket nem tévesztette össze a nemzeti érdekekkel – tette hozzá. Tõkés leszögezte, hogy az erdélyi magyarság képes volt felszabadulni a posztkommunista magyar párt gyámsága alól, és a változás mellett döntött.
Tõkés közleménye szerint a 2007. november 25-i választások véget vetettek az RMDSZ által megtestesített romániai magyar egypártrendszernek. Tõkés EP-képviselõként feladatának tekinti többek között Kelet-Közép-Európa, a volt szovjet térség országainak európai felzárkóztatását, Románia tényleges integrációját, európaivá válását, Erdély európai integrációját, valamint Székelyföld területi autonómiáját. Mint mondta, szükség van a politikában és a közéletben önvizsgálatra, tisztulásra és megújulásra.
„A Hegyi beszéd tanítása szerint csak kõsziklára érdemes építeni. Aki fövényre – homokra – épít, annak ,házát’ a történelem, a társadalom viharai elsodorják. Egy olyan Európa megépülésén kell munkálkodnunk, mely az európai keresztény és demokratikus értékeken alapul, és amelyben országunk és magyarságunk jövõje is szilárd alapokon nyugszik” – zárta közleményét az EP-képviselõ.