"Azt mondják, fogjuk be a szánkat"
2009. május 16.Aki azt mondja, az egyház ne politizáljon, azt is mondja, hogy mindannyian fogjuk be a szánkat. Az egyház ugyanis nemcsak a fõpapokból, hanem a hívek közösségébõl áll. Egyebek mellett errõl beszélt Semjén Zsolt KDNP-elnök a párt Protestáns Mûhelyének konferenciáján. Balog Zoltán (Fidesz) kijelentette: relativizált világunkban is létezik mérce.
"Azért akarunk kormányra kerülni, hogy a keresztény értékeket a törvényhozáson keresztül is megjelenítsük az egész társadalom javára. Ehhez természetesen közjogi felhatalmazás kell, ám fontos hangsúlyozni, hogy ez egy szolgálat. A hatalom ugyanis csak akkor válik ördögtõl való dologgá, amikor öncélú lesz" – errõl is beszélt Semjén Zsolt, a KDNP elnöke azon a pénteki konferencián, amelyen az ellenzéki párt a már 1993-tól mûködõ, ám csak most megerõsödõ Protestáns Mûhelyét mutatták be. A politikus hozzátette, az alapvetõ kérdés mindig az, hogy a kereszténységnek és az azt megjelenítõ egyházaknak van-e kompetenciájuk a politikai, társadalmi kérdésekben.
A pártelnök szerint mivel az evangéliumi tanítás a világ egészére vonatkozik, természetesen van. Ráadásul az egyház nemcsak a fõpapokat, hanem a hívõk teljes közösségét jelenti, így elfogadhatatlan az az állítás, hogy "az egyház ne politizáljon, mert az azt jelentené, hogy mi mindannyian fogjuk be a szánkat". Mint mondta, sokak szerint a történelmi felekezeteknek egyenlõ távolságot kellene tartaniuk a pártoktól, noha az igazság ezzel szemben az, hogy míg azok szilárdan állnak a tanításuk alapján, addig éppen "a pártok mozoghatnak hozzájuk képest". Semjén kijelentette: az olyan alapvetõ keresztény értékek képviseletét, mint a család és a házasság vagy a szolidaritás, a KDNP nyíltan felvállalja, s ebben közremûködik a Protestáns Mûhely is. Az erkölcsrõl mint a gazdasági élet alapjáról beszélt elõadásában Bogár László, aki szerint éppen ezért elsõként nem a pénzügyi krízist kell megoldani, hanem a nemzet lelki, morális alapzatát kell sürgõsen visszaépíteni.
A közgazdász szerint hazánk több mint ezeréves államiságának eddigi legsúlyosabb válságát éli. Erre utal egyebek mellett az, hogy hiába van ma papírforma szerint békeidõ, mégis látjuk: még járvány vagy háború idején sem született olyan kevés gyermek, mint most. "A krízis az ember leértékelésének következménye" – mondta Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának fideszes elnöke, aki a kálvinizmus szociális etikájáról beszélt elõadásában.
Kiemelte: fontos tudatosítani, hogy korunk relativizált világában igenis van egy mércénk. "Létezik erkölcsi rend, amely az emberi akarat felett áll" – idézte a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség 2003-as alapító levelét.
Kacsoh Dániel
(Magyar Hírlap)