Büntetõjogszabályok módosítása
2008. szeptember 30.Megkezdõdött a büntetõjogszabályok módosítására vonatkozó törvényjavaslat általános vitája a parlamentben kedden; a javaslat többek között az összbüntetésnek, a fogvatartottak nyilatkozattételének, az ideiglenes kényszergyógykezelésnek a szabályait, továbbá a kettõs házasság bûncselekményének a bejegyzett élettársi kapcsolattal való kiegészítését tartalmazza.
Avarkeszi Dezsõ az igazságügyi tárca államtitkára elmondta: a módosítás célja, hogy a büntetõ törvényeket hozzáigazítsák a már bekövetkezett jogszabályváltozásokhoz, és segítse a jogalkalmazásban felmerülõ értelmezési problémákat.
A kettõs házasság bûncselekménye kapcsán például figyelembe kell venni, hogy a bejegyzett élettárs a házastárssal azonos jogállású. Így, ha a javaslat hatályba lép jövõ év elején, akkor a bejegyzett élettársi kapcsolattal is megvalósítható ez a bûncselekmény.
Szászfalvi László (KDNP) képviselõ, az emberi jogi bizottság alelnöke szerint ebben a kérdésben be kellett volna várni az Alkotmánybíróság döntését, minthogy a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó törvényi szabályozást korábban többen megtámadták a testület elõtt. A bizottság többsége nem támogatta a javaslatot.
A bizottság Teleki László szocialista képviselõ által ismertetett kisebbségi véleményében a módosítások elfogadását javasolta.Bárándy Gergely szocialista vezérszónok frakciója nevében elfogadásra javasolta a technikai jellegû módosításokat, amelyek szükségesek és egyszerûbbé teszik a jogalkalmazók munkáját.
Balsai István fideszes képviselõ és Salamon László (KDNP) vezérszónokok frakciójuk nevében a javaslat elutasítását kérték.Mindkét ellenzéki honatya kifogásolta a bejegyzett élettársi kapcsolat átvezetését a kettõs házasság bûncselekményének tényállásába, egyfelõl azért, mert magával a bejegyzett élettársi kapcsolattal nem értenek egyet, másfelõl pedig azért, mert a kérdés jelenleg is az Alkotmánybíróság elõtt van.
Így például támogatják a hozzátartozó fogalmának pontosítását, illetve a kettõs házasság megjelenését a büntetõ törvénykönyvben.Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a javaslat azon részével, amely az elítéltek sajtó útján történõ nyilatkozattételi jogára vonatkozik, csak részben tudnak egyetérteni. Indoklásképpen megjegyezte: véleményük szerint "túlbonyolítja a dolgot ez a szabályozás", és nem biztos az sem, hogy eléri a célját. Elképzelhetõ, hogy indokolt a terjedelmesebb szabályozás, de a megoldás valójában az lenne, ha új büntetés-végrehajtási törvény kerülne a parlament elé - tette hozzá.
Az MDF-es Herényi Károly elmondta, a javaslat csak kisebb módosításokat tartalmaz. Hozzátette: a törvényjavaslat nem szól olyan rendelkezésekrõl, amelyek miatt pártja ne tudná támogatni.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem értik, miért nem várják be az Alkotmánybíróság döntését az élettársi viszonyról.
Ezzel kapcsolatban kifejtette: az MDF szerint az élettársi intézmény nem pusztán jogi kérdés, a felelõs döntéshez vizsgálni kell ugyanis társadalmi-erkölcsi hatásait is.
Álláspontja szerint a javaslat megvitatására hosszabb idõre lett volna szükség, és úgy vélekedett, a kormány kampánytémává akarta tenni az élettársi kérdést. Az élettársi kapcsolat szabályait a mai kor igényeihez igazoló rendelkezésekkel kellene megalkotni - fûzte hozzá Herényi Károly.
Az ülése elnöke az általános vitát elnapolta.
Forrás: MTI