Kiemelt szerep jut a civil szférának a társadalmi párbeszédben
2012. február 17.Nyíregyháza, 2012. február 17., péntek (MTI) – A civil szervezeteknek kiemelten fontos közvetítõ szerepe van az állam és a társadalom között, a decemberben elfogadott civil törvény is ezt fejezi ki – jelentette ki Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházügyi, civilügyi és nemzetiségi államtitkára egy pénteki nyíregyházi fórumon.
A városházán megrendezett konferencián az államtitkár köszöntõ beszédében kifejtette: az állam, valamint az államigazgatás megújulásának idõszakában különösen nagy szüksége van a civil társadalmi összefogásra Magyarországnak és a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösségnek.
A társadalom céljainak megvalósításában és a lehetõségek kiaknázásában elengedhetetlen a civil szervezetek részvétele, azonban a szektor hatékony mûködésének biztosítása és az ehhez szükséges feltételrendszer kialakítása már az állam feladata, ezt kiemelt feladatként kell kezelni – hangsúlyozta Szászfalvi László. Az államtitkár szerint “nem látszatmûködésre és monstrum szervezetekre” van szükség, hanem oda kell a forrásokat összpontosítani, ahol valódi tevékenység folyik.
Az állam és a civil társadalom együttmûködésére a legfrissebb példa a 2011 decemberében elfogadott civil törvény, és azt megelõzõ, másfél évig tartó, példaértékû társadalmi egyeztetés – emlékeztetett az államtitkár. Mint fogalmazott, a szférát eddig túlszabályozottság, átláthatatlanság, magas adminisztrációs teher, az adatszolgáltatások felesleges párhuzamosságai, bonyolult és soklépcsõs pályázati eljárások jellemezték, emiatt nehezen tudták végezni feladataikat a civil szervezetek. Az új törvény a mûködési környezetet támogató szabályozással hozzájárul a szektor fejlõdéséhez és erõsítéséhez.
Sok civil szervezet kívánsága vált valóra a támogatáspolitikai rendszer újragondolásával – tette hozzá Szászfalvi László. Megjegyezte: a civil bank bevezetésével a szervezetek már visszatérítendõ támogatást is igényelhetnek, amelybõl akár az európai uniós programokhoz szükséges saját erõt finanszírozhatják.
Az újonnan létrehozott Nemzeti Együttmûködési Alappal kapcsolatban az államtitkár megjegyezte: a törvény rendelkezései értelmében az alap forrásait nem lehet ezentúl zárolni, tehát minden egyes forint, amely a költségvetési törvényben elfogad a parlament – egy átláthatóbb döntési mechanizmust követõen – a civil szervezetekhez jut el.
Forrás: MTI
Fotók: Nyíregyháza megyei Jogú Város Sajtóosztálya