Kisszerû és ódivatú politizálás

Kisszerû és ódivatú politizálás

2007. május 21.

A magyar politika tájékozatlan és kisszerû, mert nem veszi észre, hogy Európában új idõszámítás kezdõdött - jelentette ki Orbán Viktor a ma délelõtti elnökségi ülés után tartott sajtótájékoztatón.

A sajtótájékoztató elején Szíjjártó Péter szóvivõ a Fidesz hétvégén tartott kétnapos kongresszusáról elmondta: több mint 1700 küldött vett részt a tanácskozáson, s 15 ezer látogatója volt a kongresszust kísérõ közösségi és szabadidõs programoknak. A kongresszus összegezte a Jövõnk vitasorozat tapasztalatait és a tanulságait, és úgy döntött, hogy társadalmi vitára bocsátja a vitairatot. Határozat született arról is, hogy a soron következõ európa parlamenti választások kampányát Schmitt Pál fogja vezetni, aki szeptemberben javaslatot tesz a kampány követendõ stratégiájáról.

Orbán Viktor a mai elnökségi ülés kongresszusi összegzésérõl számolt be. Ezen összegzés lényege, hogy a kongresszus értékelte Magyarország helyzetét, s arra jutott, hogy Magyarország ma egy gyenge ország, ezért a cél egy erõs ország megteremtése, s a beszédében õ maga is ennek a célnak a programját hirdette meg. A program központjában egy eszme áll, amely szembe fordul azzal a széles körben elterjedt felfogással, hogy a XXI. században minden üzlet, s hogy az emberi élet minden részletét üzletté lehet tenni. Ez a felfogás a divatból már kifutott, de Magyarországon még mindig kelendõ "neoliberális" eszme.

A Fidesz ezzel az elavult nézettel szemben állít fel egy másik eszmét, amely gerincként tartja az erõs Magyarországot. Ez a kölcsönös felelõsségvállalás társadalmi-politikai eszméje, s ennek alapjait foglalja össze a Jövõnk Magyarország vitairat kiadványa, amely a legnagyobb teljesítménye volt a kongresszusnak.

Ám erõs Magyarországot ellenzékbõl nem lehet felépíteni. A Fidesz akár már holnap készen áll arra, hogy hozzákezdjen ehhez a munkához. Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy a kongresszuson az is elhangzott: nem az emberek gyengék az országban, hanem a politika. "Nem pártokról beszélünk, hanem arról az egyszerû tényrõl, hogy a politikai osztálynak, az ország vezetésére vállalkozó személyeknek párthovatartozásra való tekintet nélkül egyetlen hivatása van: biztosítani, hogy az országban jól menjenek a dolgok. Ha egy országban rosszul mennek a dolgok - ráadásul egy olyan országban, ahol életerõsek az emberek - az azt jelenti, hogy a politika rosszul teszi a dolgát" - jelentette ki Orbán Viktor. Ennek a programnak az egy mondatos esszenciája: "Senkit nem hagyunk az út szélén."

Miért juttatta ide a politika mára Magyarországot? Orbán Viktor szerint ennek három oka van. Egyrészt, mert hazugságon alapul, másrészt, mert kiváltságokat biztosít, harmadrészt pedig mert lemondó, kisstílû, és a bajt eltûri, nem pedig legyûri, s a bajhoz való alkalmazkodása abban merül ki, hogy elveszi a pénzt az emberektõl. "Ilyen programot meghirdetni és végrehajtani mindenki képes. A mi tudásunk más természetû. Mi azt tudjuk, hogy hogyan kell megtermelni egy országnak azt a pénzt, amire szüksége van" - mondta az elnök. A Fidesz új programja nem pusztán a jobboldali elkötelezettségû embereknek, hanem Magyarország minden közélet iránt érdeklõdõ, a jövõre gondolni képes és akaró emberének szól.

Orbán Viktor kijelentette: Európában új idõszámítás kezdõdött. "Hollandiától kezdve Németországon át Brüsszelig láthatjuk, hogy ma Európában minden a munkáról, a munkahelyteremtésrõl szól. Mindenki azt akarja, hogy munkából meg tudjanak élni saját állampolgárai. A teljes foglalkoztatottság célkitûzése egyre több ország programjában jelenik meg, sõt, közös európai cél" - mutatott rá az elnök. Mint mondta, a Fidesz programja nem véletlenül mutat rokonságot a német kereszténydemokraták programjával, amely a szociális piacgazdaság mellett teszi le a voksát.

Arra a kérdésre, hogy ha már holnap készen állnak a kormányzásra, mi volna az elsõ intézkedés, amit meghoznának, Orbán Viktor azt válaszolta: három lépést tenne meg egyszerre egy fideszes kormány. Egyrészt reálértéken, inflációs mértékben befagyasztaná a kormányzati közkiadásokat, azaz nem elvenne, hanem realizálná. Így nem eshetne meg, hogy a kormány három év alatt 250 milliárd forintot venne ki az egészségügybõl, s tönkretenné azt - mint ahogy arra a jelenlegi kormány készül. Fontos lépés lenne az adók csökkentése, amely Orbán Viktor szerint nem csak mérsékelt, hanem radikális mértékben is lehetséges volna. Emellett minden gazdasági növekedést akadályozó tényezõ azonnali elhárításába fognának, visszafogva a korrupciót, a túlzott bürokratizmust, a felesleges törvények meghozatalát.

A rendõrséggel kapcsolatos kérdés kapcsán a Fidesz elnöke úgy válaszolt: szakmailag és politikailag is rendet kell rakni a rendõrségen belül. Az emberek tanulékonyak, s ha azt látják, hogy Magyarországon lehet csalni, lopni, hazudni, s a hatalommal vissza lehet élni, akkor sokakban felmerül a gondolat, hogy miért ne tegyék meg õk is. Mint ahogy a mondás tartja, "fejétõl bûzlik a hal". Márpedig a mai kormány nem "hatalmat gyakorol", hanem "hatalmaskodik" - jelentette ki Orbán Viktor.

Az árnyékkormány felállítását forszírozó kérdésre Orbán Viktor elmondta, hogy szerinte Magyarországon nem igazán nagy a fogadókészség két kormányra, s a Fidesznek, lévén hogy volt már kormányon, nincs szüksége arra, hogy külön felállítson egy árnyékkormányzatot, mert minden területnek, minden minisztériumnak megvolt egyszer már a maga felelõse.

orbanviktor.hu - fidesz.hu

 

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2