Kiszûrik a megélhetési egyházakat

Kiszûrik a megélhetési egyházakat

2010. november 16.

Lesz pénz a templomokra, és a diszkrimináció évei után kártalanítják a felekezeti iskolákat

Jövõre, vélhetõen az új alkotmány elfogadását követõen kerülhet a parlament elé az idén húszéves, többek között az egyházalapítást is szabályozó, az egyházakról szóló törvény módosított változata – tájékoztatta lapunkat Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházügyi államtitkára.

Az elmúlt nyolc évhez képest szokatlan helyzet állt elõ a 2009-es évrõl szóló zárszámadási törvény elfogadásakor, az iskolafenntartó egyházak ugyanis nem emelték fel a szavukat az úgynevezett kiegészítõ közoktatási normatíva összegének megállapítása kapcsán. A szocialista-liberális kormányzatok idején ez a tétel rendre konfliktushoz vezetett, mondván, az önkormányzati fenntartású intézményekhez képest törvényellenes módon kevesebb támogatás jutott az egyháziaknak, ráadásul az Állami Számvevõszék is megállapította, hogy mintegy négymilliárd forintot nem fizetett ki az állam ezen a címen. Az új kormány részérõl Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes garanciát vállalt a diszkrimináció felszámolására. Elsõ lépésként a zárszámadási törvényben egymilliárd forint visszafizetését vállalta a kormány, a fennmaradó összeg törlesztésének ütemezésérõl pedig – ahogy arról Szászfalvi László egyházügyi államtitkár a Magyar Hírlapot tájékoztatta – az egyházakkal történõ egyeztetést követõen kormányhatározat születik a közeljövõben.

„Hamarosan megszületik a húszesztendõs, az egyházakról szóló törvény régóta halogatott módosítása is. A cél az, hogy kiszûrjük a társadalom számára valódi hasznot nem hozó, az egyházi státussal visszaélõ felekezeteket. Véleményem szerint több érv szól amellett, hogy a jogszabály helyére újat alkossunk, s ne a régit módosítsuk. A törvény jövõre, vélhetõen az új alkotmány elfogadását követõen kerülhet az Országgyûlés elé” – mondta lapunknak Szászfalvi László. A téma az október elején újraindult vatikáni–magyar vegyes bizottság napirendjén is szerepel. A testület tevékenysége kapcsán az államtitkár úgy fogalmazott, hogy a bizalom helyreállásának szellemében folyik a munka, amely – a feltornyosult problémák sokasága miatt – igen intenzív.

A politikus úgy tájékoztatott, hogy az Országgyûlés elé kerülhet hamarosan egy olyan törvény is, amely az ágazati – szociális, egészség- vagy adóügyi – jogszabályokból kimaradó, ám az egyházak mûködését érintõ módosításokat foglalná magába. Mindez annak szellemében jönne létre, hogy az elmúlt ciklusok idején kialakult, a felekezetekkel szemben diszkriminatív jogi környezetet felszámolják – fejtegette az államtitkár. A közigazgatási egyeztetések már meg is kezdõdtek.

Szászfalvi szerint ebbe a folyamatba illeszkedik az egyszázalékos szja-felajánlások rendszerének átalakítása, amely az elmúlt években ugyancsak az egyházak számára hátrányos módon alakult. Mivel az egykulcsos adórendszer bevezetésével ezen a területen is jelentõs változások lépnek életbe, az államtitkárság vállalta, hogy legkésõbb 2012-ig elkészíti az új szabályozást.

Addig is, az egyházak számára ugyancsak üdvözlendõ fordulat, hogy a jövõ évi büdzsében összességében mintegy négymilliárd forinttal többet juttatna számukra a kormány, s ennek az összegnek jelentõs részét teszi ki az úgynevezett rekonstrukciós hozzájárulás. Ezen a címen a Bajnai-kabinet az idei évre egyáltalán nem adott forrást az érintett felekezeteknek. Az államtitkár szerint valószínû, hogy az adventi idõszakban sor kerülhet Orbán Viktor miniszterelnök és a történelmi egyházak vezetõinek találkozójára.
Egyelõre elég száz aláírás az alapításhoz

Az APEH honapja szerint az idén nem kevesebb mint 185 vallási közösség rendelkezik úgynevezett technikai számmal, vagyis számukra az adózók felajánlhatják személyi jövedelemadójuk egy százalékát. A jelenleg érvényes szabályozás nem gördít akadályt az egyházalapítás elé, tulajdonképpen elég hozzá száz támogató aláírás összegyûjtése. Ahogy Tomka Miklós vallásszociológus korábban lapunknak fogalmazott, ez Európában egyedülálló. Így fordulhatott elõ, hogy olyan nevû szervezetek, mint például a Noé az Életért Közösség, Közösség a Születés Méltóságáért, Szeretet Szövetség, Árkádia Fényeinek Spirituális Egyháza, Derû Egyház, Ezoterikus Tanok Egyháza, Õsmagyar Egyház, Magyarországi Gó Egyház vagy a Fény Lovagjainak és Testvériségének Egyháza bejegyzett egyházként mûködhet.

Forrás: magyarhirlap.hu

A teljes cikk elolvasható a Magyar Hírlap 2010. november 16-i, keddi számában.

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2