Korlátozott felebaráti szeretet
2005. január 13.Szászfalvi László volt MDF -es, jelenleg független parlamenti képviselõ, a vallásügyi bizottság elnöke - az egyházi iskolák finanszírozása körüli vitákra és a kormányfõ nagy vihart kavart vatikáni útjára utalva - kijelentette, hogy nem egyházpolitikai kérdésekrõl van szó, hanem 'Gyurcsány és csapata' politikai kampányáról. Szászfalvi bírálta azokat a kormányzati tisztségviselõket, akik elképzelhetõnek tartják a vatikáni szerzõdés módosítását. Közölte: a nemzetközi szerzõdéseket nem felülvizsgálni vagy módosítani kell, hanem betartani. A kormány - tette hozzá - folyamatosan megsérti az alkotmány betûjét és szellemét.
Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány fõigazgatója - aki az elõzõ választási ciklusban Orbán Viktor miniszterelnök egyházpolitikai fõtanácsadója volt - kijelentette: egyoldalú diktátumok születnek, nincs partneri viszony az állam és az egyházak között. A kormány - mondta - kísérleti nyúlnak tekinti a társadalmat, és állandóan azt vizsgálja, melyik beavatkozásra hogyan reagálnak majd az emberek. Szerinte például a pápánál tett látogatása során Gyurcsány Ferenc a 'mi kemény gyerekünk kimegy a Vatikánba, és jól megmondja' szerepét játszotta el.
Kránitz Mihály, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektorhelyettese hangsúlyozta: ha az egyház túlságosan beleolvad a világba, akkor elveszíti az identitását. Ezért mindig is volt egyfajta természetes feszültség az állam és az egyházak között, és a jövõben is lesz, más kérdés, hogy jelenleg hiányzik az együttmûködés. Bóna Zoltán, az Ökumenikus Tanács fõtitkára úgy vélte, ha korlátozni akarják az egyházak közéleti szerepvállalását és igyekeznek õket elzárni a társadalomtól, ezzel egyúttal a felebaráti szeretetet is korlátozzák.
Többen is megállapították, hogy a mostani kabinetnek nincs semmiféle egyházpolitikája, ugyanakkor nosztalgiával beszéltek az Orbán-kormány idõszakáról.
Forrás: NOL