Látogatás a magyarországi románok képviselõinél Gyulán
2010. július 02.Szászfalvi László egyházügyi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelõs államtitkár 2010. július elsõ hétvégéjén Gyulán látogatta meg a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatát és annak vezetõit.
Jelen volt a találkozón Kreszta Traján a román önkormányzat elnöke, Bányainé Ruzsa Éva a Dokumentációs és Információs Központ igazgatója is és több vezetõ is. Mindkét fél hangsúlyozta,hogy nyitottak a másik felé és készek maximálisan együttmûködni egymással.Szó esett több létfontosságú helyi ügyrõl is, ezekben Szászfalvi László államtitkár felajánlotta segítségét és kész partneri viszonyt ápolni a román önkormányzat tagjaival, hogy ezzel is segítse a hazánkban élõ kisebbségek helyzetét
A nemzetiségekért felelõs új államtitkár látogatása a Kulturális Szövetségnél
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetiségekért felelõs államtitkára, Szászfalvi László és a Magyarországi Románok Kulturális Szövetségének képviselõi közötti július 2-i gyulai találkozót nyílt és õszinte hangulat jellemezte, ahol több olyan problémát tárgyaltak meg, melyek a magyarországi román közösséget érintik. A találkozót Simonka György parlamenti képviselõ, Pusztaottlaka polgármestere szervezte, aki az alkalomra Gajda Róbert gyulai parlamenti képviselõvel, valamint Tolnai Péter, a Békés Megyei Önkormányzat Nemzetiségi Bizottságának elnökével érkezett. A gazda szerepében, dr. Csotye János, a Kulturális Szövetség elnöke örömét fejezte ki, amiért a kisebbségekért felelõs új államtitkár érdeklõdést mutat a civil szféra iránt.A MRKSZ elõtt, Szászfalvi László látogatást tett a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatánál, ahol körülbelül egy fél órás találkozója volt az MROÖ vezetõivel. „Sorra vettük a magyarországi románok néhány problémáját, azonban kifejeztük azon véleményünket, hogy annak ellenére, hogy mindegyik kormány legfõbb partnerei az országos önkormányzatok, mi nyitottak vagyunk mindazon szervezetek felé, amelyeknek mondanivalójuk van a kisebbségi kérdéssel kapcsolatban. Készek vagyunk újrabeszélni és újraelemezni az egész kisebbségi törvényt, és átgondoljuk a nemzetiségek civil szervezeteinek finanszírozási rendszerét. Úgy gondoljuk, hogy ez egy új kezdet”, mondta az államtitkár. Szó volt még a törvény által már biztosított jogról, mely szerint 2014-tõl a magyarországi románoknak is lehet képviselõjük az Országgyûlésben. A találkozón részt vettek még: dr. Ruzsa György, ügyvéd, az MRKSZ Elnökségének és a Gyulai Román Kisebbségi Önkormányzat tagja, Martyin Tivadar, Méhkerék község polgármestere, Jova Éva, az MRKSZ Elnökségének tagja és a Békési Román Kisebbségi Önkormányzat elnöke, Czeglédiné dr. Gurzó Mária, az MRKSZ Elnökségének tagja és „N. Bãlcescu” Gimnázium igazgatónõje, Bekán Aurél, ortodox pap, a Makói Román Kisebbségi Önkormányzat elnöke.
Elsõsorban a kisebbségi választásokat érintõ problémák kerültek megvitatásra, de szó volt a román iskolák és civil szervezetek sorsáról is. A jelenlevõk felhívták a figyelmet a választásokkal és az önkormányzati rendszerrel kapcsolatban az „etnobusiness” jelenségre, amely súlyosan érinti a román közösséget, elsõsorban a budapesti kerületekben. Szó volt az aránytalanság kérdésérõl is (mert nem helyénvaló, hogy egy több száz román lakosú településnek ugyanannyi képviselõje van, mint egy olyan településnek, ahol a népszámláláson senki sem vallotta magát románnak), valamint arról, hogy a kisebbségi választásokon történt visszaélések semmilyen módon nincsenek szankcionálva. Az MRKSZ képviselõi javaslatokat is tettek ezen problémák orvoslására. Ugyanakkor biztosították az új államtitkárt, hogy az MRKSZ tovább küzd egy tisztességes román közéletért, amely a román nemzetiség érdekeit szolgálja és amely hozzájárul azon jelenségek kizárásához, amelyek kellemetlen helyzeteket teremtenek a román-magyar kétoldalú kapcsolatokban. Dr. Csotye János elmondta, hogy az önkormányzati rendszer csak politikai keretet biztosít a kisebbségek kulturális és szakmai tevékenységeinek, azonban ezek a tevékenységek nem kaphatnak elég támogatást egy erõs civil háttér hiányában.
A Kulturális Szövetség székházában tartott találkozó több mint másfél órát tartott, amely bátorító jelzés a magyarországi románság közéletének átgondolásához és átszervezéséhez. Néhány héten belül, Szászfalvi László államtitkár úr újra eljön Gyulára, amikor meglátogatja a román egyházat és iskolát.
Forrás: a teljes cikk a Kulturális Szövetségnél tett látogatásról a Foaia címû magyarországi román nemzetiségi lap július 9-i számában olvasható"