Napirendre kerülnek az egyház-finanszírozás kérdései

Napirendre kerülnek az egyház-finanszírozás kérdései

2010. augusztus 29.

Az egyház-finanszírozás kérdései kerülnek napirendre többek között az új összetételû vatikáni–magyar vegyes bizottság elsõ ülésén, amelyet a tervek szerint szeptember végén, október elején tartanak meg – mondta el Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az MTI kérdésére.

A kormányfõhelyettes a bizottság legalapvetõbb feladatának nevezte, hogy áttekintse az egyház-finanszírozás kérdéseit. E téren jelentõs számú törvénymódosítást kell végrehajtani, mert az elmúlt nyolc évben a kabinet diszkriminatív módon eltért a vatikáni szerzõdésben foglaltaktól – mondta. A kormány feladata, hogy úgy módosítsák a hatályos törvényeket, hogy szellemükben és betûjükben is megfeleljenek a magyar–vatikáni szerzõdésnek – fogalmazott Semjén Zsolt.

A törvénymódosítások elsõ részét már az õszi ülésszakán megtárgyalhatja a parlament – jelezte, hozzátéve: a költségvetési törvényben is tükrözõdniük kell bizonyos változtatásoknak. Hosszabb tárgyalást látott szükségesnek az adó egy százaléka kiegészítésének számítási módjáról. Semjén Zsolt felidézte, hogy a magyar–vatikáni megállapodás rögzíti a vegyes bizottság létrehozását. Juliusz Janusz apostoli nuncius mintegy egy hónappal ezelõtt átküldte az Apostoli Szentszék delegációjának névsorát, és a miniszterelnök is meghozta a vonatkozó határozatot az új összetételû testületrõl.

A paritásos bizottság társelnökei Semjén Zsolt és az aposotoli nuncius. A testület magyar tagjai: Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelõs államtitkára, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Jávor András, a Nemzeti Erõforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára, Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erõforrás Minisztérium oktatásért felelõs államtitkára, Soltész Miklós, a Nemzeti Erõforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelõs államtitkára, Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelõs államtitkára, Schanda Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dékánja. Ezzel egy idõben megszûnt a megbízatásuk az elõzõ kabinet képviselõinek.

A vatikáni szerzõdést 1997. június 20-án kötötte meg Magyarország és az Apostoli Szentszék, az Országgyûlés 1999-ben ratifikálta. A szerzõdés meghirdetett célja a magyarországi római katolikus egyház független mûködésének biztosítása volt. A megállapodás szerint a katolikus közoktatási és felsõoktatási intézmények az állami és önkormányzati intézményekkel azonos támogatást kapnak, és ez vonatkozik a katolikus tulajdonú mûemlékekre, múzeumokra, könyvtárakra is. A vatikáni szerzõdés adott arra is módot, hogy a személyi jövedelemadó egy százalékát valamely egyház kaphassa meg. A vatikáni szerzõdés hatására az állam további néhány egyházzal is kötött hasonló szerzõdéseket.

Forrás: MTI

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2