Nem fogják feltörölni a kormánnyal a padlót
2011. február 14.A miniszterelnök szerint Magyarország nevetségessé tette a médiatörvényt támadók érveit, meg- és kikövetelte a magyaroknak járó tiszteletet. Orbán Viktor a tavaszi ülésszak napirend elõtti felszólalásában a Parlamentben beszélt arról is, hogy két út áll Magyarország elõtt: vagy legyõzzük a fenyegetõ veszélyeket, vagy a veszélyek gyõznek le minket.
Orbán Viktor hétfõn, napirend elõtt a parlamentben azt mondta: a médiatörvény ürügyén támadást indítottak Magyarország ellen, a magyar demokratikus elkötelezettséget megkérdõjelezték, a magyaroknak kijáró tiszteletet megsértették, figyelmen kívül hagyták önbecsülésüket. A kormány azonban ezt a támadást visszaverte - hangsúlyozta a kormányfõ.
A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót, ahogy ezt az ügyefogyott, szerencsétlen elõdünkkel megtették - fogalmazott a kormányfõ, aki hozzátette: egy országtól sem fogadunk el kioktatást. Magyarországon nem azért van demokrácia, hogy azt bárki elvárja vagy kikövetelje. "Brüsszel nem Moszkva".
A kormány korábbi intézkedései kapcsán Orbán Viktor kitért a nyugdíjreformra, amelynek megtették az elsõ lépéseit. Az emberek 97 százaléka úgy döntött, hogy az állami nyugdíjrendszerben folytatja a megtakarítást nyugdíjas éveire. További lépésekkel garantáljuk a rendszer fenntarthatóságát, és felépítjük a közbizalmat - emelte ki.
A miniszterelnök kifejtette: a kormány vállalta, hogy az új adórendszer bevezetésével senki sem járhat rosszul, ezért a kabinet a költségvetési intézményekben pótlékot vezetett be, bérgazdálkodási irányelveket adott ki a többségi állami tulajdonú cégek számára, és megállapodott az Országos Érdekegyeztetõ Tanácsban a béremelésekrõl.
Ennek ellenére számos helyrõl érkeztek hírek arról, hogy a piacon, a magángazdaságban bércsökkenés történt. Ezt nem fogadjuk el - mondta a kormányfõ, hangsúlyozva: a kabinet érvényt szerez vállalásának és gondoskodik arról, hogy a magánszférában se csökkenjen senkinek a fizetése.
Muszáj bírni szusszal
A kormány elõtt álló feladatokról szólva Orbán Viktor elmondta, már több mint húsz éve országgyûlési képviselõ, de minden eddiginél nagyobb feladat elõtt áll, és ez inspirálja õt. Az elõzõ két ülésszakban nagy tempót diktált a kormány, mert az ország "borotvaélen, a szakadék szélén táncolt".
Kilenc hónap alatt nagyobb változást értek el, mint elõdjei nyolc év alatt a miniszterelnök szerint, aki hozzátette: hatalmas volt a tempó, és ezt a sebességet csak nehezen lehetett tartani, de "tudtuk, hogy sürget az idõ, és muszáj bírni szusszal".
Két út áll Magyarország elõtt: vagy legyõzzük a fenyegetõ veszélyeket, vagy a veszélyek gyõznek le minket. A 2011-es õszi idõszakra a megújulásnak már célegyenesbe kell érnie. A megújulás célja, hogy a leselkedõ veszélyeket elhárítsuk, mert nem akarunk Görögország és Írország sorsára jutni - hangoztatta a kormányfõ, aki szerint vissza kell térni a józan ész és a felelõsség útjára és meg kell õrizni a nemzeti egységet, mert ha az meggyengül, akkor csökken az esélyünk a veszélyek legyõzésére.
A kitûzött cél érdekében meg kell õrizni a megújulás legfõbb erõforrását, a tavaly létrehozott példátlan erejû összefogást, a nemzeti egységet, mert ennek köszönhetõ mindaz, amit a kormány az elmúlt kilenc hónapban véghezvitt - emelte ki a kormányfõ. Orbán Viktor kifejtette: a nemzeti egység erõsítéséhez a politikának is meg kell újulnia, nem lehet az emberek támogatása nélkül vezetni az országot. A kormány és az országgyûlés nem mûködhet az elõzõ nyolc év szellemében, ami úgy foglalható össze, hogy "megreformálunk titeket, ha belerokkantok" is - tette hozzá.
Nem lehet messzire jutni az emberek meghallgatását elmulasztva, szív nélkül gyártva a törvényeket - hangsúlyozta.
Meg kell ismertetni az emberekkel az Új Széchenyi-tervet
"Nem mûködhetünk úgy, mint egy törvénygyár. Az ország megújítását nem tudjuk elvégezni mi magunkban itt, a Parlament falai között. Meg kell hallani, hogy most mindenkit az érdekel, lesz-e munkája, megélhetése, mibõl tudja fizetni a rezsijét, fenntartani a családját, és mikor jutunk ki abból a mókuskerékbõl, hogy aki dolgozik, az is csak hónapról hónapra tengõdik" - közölte a miniszterelnök.
Orbán Viktor szerint minden támogatást meg kell adni ahhoz, hogy az Új Széchenyi-tervbe minél többen és minél hamarabb bekapcsolódhassanak, ez a gazdasági növekedés, az egymillió új munkahely megteremtésének kulcsa. Ehhez nem elég törvényeket hozni, hanem el kell vinni a tervet az emberekhez, bátorítani kell a vállalkozókat, hogy éljenek a lehetõséggel, tájékoztatni, felvilágosítani és segíteni kell õket - tette hozzá.
Átfogó program készül
Ahhoz, hogy az államadósság veszélyét elhárítsák, és a gazdaság biztos alapokon indulhasson meg felfelé, szükség van olyan programra, ami újjászervezi Magyarországot, nemcsak technikai, hanem kulturális értelemben is. Olyan programra, ami az élet minden területén a 21. század valós kihívásaira készíti fel a magyarokat, ez Magyarország hangja - fejtette ki a kormányfõ. Orbán Viktor szerint a felemelkedés egyszerû, de nehéz receptje az, hogy minden munkaképes embernek legyen munkája, és meg tudjon élni abból.
A miniszterelnök felkérte Matolcsy Györgyöt, hogy dolgozza ki az ország átfogó újjászervezésének programját. Ennek összes eleme azt a célt szolgálja, hogy mindenkinek, aki munkaképes, legyen biztos megélhetést jelentõ munkája. Európában ország-újjászervezési verseny indult, ezért hiba lenne, ha Magyarország nem nevezne be ebbe - hangsúlyozta.
Alkotmányos garanciák
A kormányfõ kiemelte: az emberek félnek az államadósságtól, és azt várják el, hogy a kabinet vezesse ki az országot az adósságcsapdából. A korábban felvett hitelek miatt idén 2429 milliárd forintot, jövõre 2302 milliárd forintot, 2013-ban 3046 milliárd forintot, 2014-ben 2404 milliárd forint adósságszolgálatot kell teljesíteni. A hiteleket az elõzõ kormányokat vették fel, de annak nyomát nem látni, hogy mire költötték el, az államadósságot viszont az emberek fizetik vissza - emelte ki.
Orbán Viktor szerint a magyarok végre hosszú távú stabilitást akarnak és várnak el. Nem elég véghezvinni azokat a fontos változtatásokat, amelyek szükségesek a gazdaság beindításához, az is jogos elvárás, hogy a jövõben ne lehessen a gazdaságot úgy tönkretenni, az országot olyan lehangoló helyzetbe hozni, mint ahogy az az elmúlt években megtörténhetett - vélekedett.
Alkotmányos garanciák kellenek a gazdasági érdekek védelmére, csak egy új alkotmány erejével lehet biztosítani hosszú távra a gazdasági, társadalmi és kulturális érdekek érvényesítését és azok elsõbbségét - emelte ki a kormányfõ. Hozzátette: az alkotmányos átszervezése magában foglalja az új alkotmány létrehozását is. Az új alaptörvényre pedig azért van szükség, mert helyre akarják állítani az 56-os forradalom igazságát, másrészt hozzá akarják igazítani magunkat az új idõkhöz, a 21. század követelményeihez és lehetõségeihez - hangsúlyozta.
Orbán Viktor szerint különleges idõk különleges eszközöket követelnek, ezért vetõdik fel jogos igény arra, hogy az alkotmányban mintegy kõbe véssenek több olyan dolgot, ami korábban nem volt része annak, például az államadósság korlátainak megállapítását, a nemzeti vagyon védelmét és a biológiai sokszínûség fenntartását. Az alkotmányozás tehát a gazdaság talpra állításának nélkülözhetetlen része, alapvetõ gazdasági érdek - tette hozzá.
A miniszterelnök beszélt arról is, hogy Magyarország újjászervezésének programját a kormány a tervek szerint még a március 15-i ünnepségek elõtt bemutatja az Országgyûlésnek.
Oktatás és egészségügy
Orbán Viktor hangsúlyozta: úgy kell megújítani az oktatási rendszert, hogy az alkalmas legyen perspektívát adni a fiatalok számára. Bátor lépéseket kell tenni az egészségügy megmentése és megújítása érdekében is. A józan ész és a felelõsség kultúrája ezen a területen akkor érvényesülhet, ha olyan új megoldásokat dolgoznak ki, amelyek elismerik, hogy az emberek egészsége olyan fontos személyes tõke, mint a lakás, a vagyon vagy az autó. Aki elvesztegeti ezt a tõkét felelõtlen életmóddal, annak jobban kell hozzájárulnia a közös kiadásokhoz - fejtette ki.
Orbán Viktor kiemelte: nagy a tét, ugyanis ha nem sikerül legyõzni a veszélyeket, azok fogják legyõzni az országot. Mindenkinek magában tisztáznia kell, készen áll-e és hajlandó-e mindent megtenni, hogy az országot megóvjuk attól, hogy maga alá temesse az államadósság, elsorvassza a munkanélküliség, vagy elsodorja a globális válság újabb hulláma. A kormány készen áll, a parlamenti képviselõket és az ország polgárait arra kéri, hogy csatlakozzanak az ország teljes megújításához - zárta beszédét a kormányfõ.
Forrás: inforadio.hu