Ökumenikus imahét zárása - Budapest

Ökumenikus imahét zárása - Budapest

2011. január 16.

A magyar elnökség idõszaka erõsítse Európa népeinek közösségét, járuljon hozzá az alapvetõ emberi értékek, az élet, a család, az emberi méltóság szolgálatához, a kisebbségek, a különbözõ nyelvi, etnikai, vallási csoportok megbecsüléséhez és elfogadásához - mondta Erdõ Péter bíboros, prímás, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnöke az ökumenikus imahét nyitó ünnepségén vasárnap Budapesten, a Fasori református templomban.
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) szervezésében tartott liturgia egyben a soros magyar EU-elnökség egyházi megnyitó ünnepsége is volt.

A szertartás liturgiájában a MEÖT tagegyházainak püspökei, vezetõ lelkipásztorai, valamint Rüdiger Noll református lelkész, az Európai Egyházak Konferenciája egyház és társadalom bizottságának igazgatója, Piotr Mazurkiewicz, a CCEE brüsszeli bizottságának fõtitkára, Fazekas László református püspök, a Szlovákiai Egyházak Ökumenikus Tanácsának alelnöke, illetve Milos Klátik, a Szlovákiai Evangélikus Egyház elnök-püspöke vettek részt.
Az eseményen jelen volt, mások mellett, Réthelyi Miklós nemzeti erõforrás miniszter, Szászfalvi László egyházügyi államtitkár és Balog Zoltán felzárkózásért felelõs államtitkár.

Erdõ Péter a szentbeszédében hangsúlyozta: a kis népek, a kisebbségek, a sajátos nyelvû, kultúrájú, történelmû közösségek nem csak értékeket hordoznak, de arra is hivatottak, hogy részt vegyenek a nagy közösség egészét érintõ ügyek intézésében. Ennek szimbóluma az, hogy az EU elnöki tisztségét más és más ország tölti be, méretétõl, lakóinak számától, uniós tagságának régiségétõl függetlenül.

A bíboros rámutatott: "akinek a szívét tehát a keresztény hit megragadta, annak megnyílik a szeme a többi emberek nyomorúsága iránt". Észreveszi, hogy ki az, aki a környezetében szükséget szenved, és "nem nézi tétlenül a más baját, hanem kész radikális, személyes kényelmét, jólétét is érintõ lépésekre".

Mint mondta, "ilyen emberi magatartásra van szükség napjainkban, akár elöregedõ és gazdasági gondokkal küzdõ hazánkban, akár a bonyolult Európában, amelynek népei között is igen nagy szükség van a közösség érzésére és cselekvõ megnyilvánulására".

A szolidaritást az Európai Unió alapvetõ értékei között szokás emlegetni. Az erõsebbnek segítenie kell a gyengébbet, de fõleg közösen kell szembenéznünk a világ és a történelem alakulásából fakadó kihívásokkal. Tehát komoly gyakorlati döntések hozatalában is a közösségi jelleg, a népek közötti szolidaritás nélkülözhetetlen vezérelv - tette hozzá.
Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke köszöntõ beszédében kiemelte: "nem evidencia, hogy az EU-hoz tartozunk; a magyar soros elnökség nem tehet önhitté minket, sokat kell tanulnunk és bizonyítanunk. Nem evidencia, hogy mi magyarok demokráciában élünk; fiatal, törékeny jogállam a miénk; a demokratikus értékek, intézmények védelme mindennapos kihívás. Ez a hatalom akkor lesz erõsebb, akkor nézhet szélesebb horizontok elé, ha az ember céljait helyezi a maga céljai fölé. A cél, a feladat nem lehet más, mint az emberséges mérték megtalálása, megtartása és megtartatása".
A református püspök szerint az egyházak helyzete és szerepe sem evidens. A kereszténységnek dialógusban kell állnia az állammal, a társadalom más szellemi irányzataival, az egyházak családján belül pedig õszinte, ökumenikus párbeszédre van szükség - fûzte hozzá.
Mint mondta, a társadalmi szolidaritás és az erkölcs sem magától értetõdõ. "Csak az a közösség mondhatja el magáról a fentieket, amelynek tagjai képesek felmutatni az egymásért cselekvés önkéntes és önzetlen alapon mûködõ formáját. Csak az a közösség képes önkéntesen szolgálni, amelyik szabad, amelyik pedig valóban szabad, felismeri a szabadságban rejlõ lehetõséget" - hangoztatta Bölcskei Gusztáv.

Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke prédikációjában kiemelte: "az ige fényében magunkra és egymásra találhatunk". Meglátása szerint az ökumenikus imahét "kommunikációs gyakorlat, három dimenzióban". Álljunk meg néhány percre, hogy újra beszélõ viszonyba kerüljünk önmagunkkal, egymással és Istennel - hívta fel a figyelmet.
Van mit rendeznünk ezen az ökumenikus imahéten, és bõven akad rendeznivalónk a következõ félévben, amikor e nagy család, az Európai Unió közös dolgait fölvállalhatjuk. Éljünk a kapott kegyelmi idõvel, a bevallható múlt, a békés jelen és a szelíd jövõ reménységében - fogalmazott az evangélikus püspök.

Az ökumenikus imahetet 1908 óta rendezik meg, azon elõször még csak az anglikán és a katolikus egyház tagjai vettek részt, és kizárólag az egyesült államokbeli Graymoorban tartották meg.

Az imahét elõkésztõ anyagát a Keresztények Egységét Elõmozdító Pápai Tanács és az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottsága közösen állíttatja össze, amelyet az idén a jeruzsálemi keresztény közösségre bíztak. Az ökumenikus imahétre 1968 óta készítenek imafüzeteket, azokat a világ minden tájára elküldik, hogy a helyi nyelvekre is lefordítsák. Az ez évi imahét alapigéjét, "...kitartottak az apostolok tanításában ...", a Biblia egyik fejezetébõl, az Apostolok Cselekedeteibõl választották ki.

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2