Posztumusz Árpád fejedelem-emlékdíj Wass Albertnek
2008. január 08.A Szükségünk van Wass Albertre! címen meghírdetett kulturális gálaesten 2008. január 8-án Gubcsi Lajos, a Magyar Mûvészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke a Wass Albertet illetõ posztumusz Árpád fejedelem-emlékdíját megõrzésre átadta a Kráter Mûhely Egyesület elnökének. Turcsány Péter az egyesület legnagyobb pillanatának nevezte az eseményt, hiszen a Kráter Mûhely Egyesület örök megõrzésre kapta a díjat.
Amikor e díjat 2007-ben megalapították, az 1100 éve meghalt legnagyobb magyarra, Árpád fejedelemre kívántak emlékezni. A Magyar Mûvészetért Kuratóriuma és a Herendi Porcelánmanufaktura összefogásában létrehozták az Árpád fejedelem-emlékdíjat, hogy átadják jeles magyarjainknak, magánszemélyeknek, történelmi emlékeket hordozó intézményeinknek, közösségeinknek a történelmi Magyarország egészén: a múltban alkotott örökség, a várrendszer õrzõinek, az egyházaknak, a jövõt alkotó közösségeknek, s igen nagy hangsúllyal a személyes elhivatottság képviselõinek.
Árpád fejedelem szobrát külön e célra alkotta meg Herend iparmûvésze, Tamás Ákos. A törzsektõl kapott erõt, a fejedelmi tekintélyt, egy nép örökké érvényes szimbólumát képviseli a lovas szobor: Verecke ihletett pillanatát. S egyben Európa egyik legnagyobb, leghíresebb uralkodó dinasztiájának, a 23 királyt trónra ültetõ családnak az atyját. Az Árpád-ház európai nagyságát jelzik a szentek, akiket a család adott a világnak, a dinasztiákban páratlan erõvel.
Árpád fejedelem emlékszobrával, a benne megtestesülõ szellemmel A Magyar Mûvészetért és a Herendi Porcelánmanufaktura – teljes erkölcsi odaadásával, s támogatóinak erkölcsi erejét is élvezve – kifejezi háláját a honalapítók; a magyar történelem õket követõ nagyjai; és korunk jelesei elõtt.
Forrás: Kráter