Reformáció gálaest az Urániában
2011. október 16.A zene és az irodalom legszebb gyöngyszemeivel emlékeztek meg a reformációról az Október a reformáció hónapja keretében október 16-án Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az immáron tizennyolcadik Reformációi Gálaesten a protestáns kulturális kincs legjavát ismert elõadók, valamint tehetséges fiatalok, a Baár-Madas Református Gimnázium tizenkettedik osztályos tanulói mutatták be.
Elõször Bach V. kantátáját hallhatta a közönség a Lutheránia Ének- és Zenekar elõadásában Kamp Salamon vezényletével. A német protestáns zeneszerzõ mûvének kiválasztása a programba – ahogy kérdésünkre Bóna Zoltán, a rendezvényt szervezõ Magyar Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) fõtitkára elmondta – azt a célt is szolgálta, hogy minél szélesebb körhöz, a laikus érdeklõdõkhöz is eljusson Bachon keresztül a reformáció üzenete. A fõtitkár hozzátette: ahogy minden évben, idén is a református, a baptista, az evangélikus és a metodista egyház képviselõibõl álló bizottság döntött az elõadókról és a mûsorról. Az énekka rok évente forgórendszerben váltják egymást, az egyik évben baptista, a másikban református szolgál – idén az evangélikus kórusra esett a sor.
Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a MEÖT elnöke köszöntõt mond
„Sokszor hallhatjuk: köszönjük, hogy minket választott. Most én is ezt mondom, hogy köszönöm, de nem azt, hogy minket, hanem hogy a reformációt választották” – kezdte köszöntõjét a gyönyörû zene után Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a MEÖT elnöke, majd a kreativitás értelmezésével folytatta beszédét. „Kálvin és Luther abban az értelemben voltak kreatívak, hogy meghallották Isten kreátori, teremtõ Igéjét. Nekünk is meg kell hallanunk a Teremtõ szavát, a tõle kapott kreatív módon kell gondolkodnunk.”
A püspök beszédében kitért a reformáció hónapjának fõ üzenetéül választott igére is: „Itt vagyok, engem küldj!” (Ézs 6,8)
Németh Júlia és Pálúr János képes beszámolója India szolgálatukról
Ezt a bibliai részt idézte Asbóth József mûsorvezetõ is, amikor felvezette az önkéntes házaspár, Németh Júlia és Pálúr Tamás bizonyságtételét indiai kórházi szolgálatukról. Bármi is történik Isten és ember között, az mindig Istentõl indul ki, az õ elhívására adunk választ. Vagyis: „…az a megbízható ember…, akit az Úr ajánl…” (2Kor 10,18) – hallhattuk a bizonyságtétel alapigéjét. A házastársak arról is szóltak, hogyan jutottak el addig a felismerésig, hogy nekik Indiában a helyük, hogy õket erre hívta az Úr. Isten nem személyválogató, „Hirdetni kell az õ nevében a megtérést és a bûnbocsánatot minden nép között, Jeruzsálemtõl kezdve.” (Lk 24,47) Õk ezt az igét hallották meg, ez döbbentette rá õket, miért kell Indiáig menniük segíteni.
A Légierõ Zenekar Katona János alezredes vezényletével
A gála második része Szilvási Nórának, a Baár-Madas Református Gimnázium tizenkettedikes diákjának szavalatával kezdõdött, aki Reményik Sándor Károli Gáspár emlékezetének íródott versét (A fordító) adta elõ. Ahogy a tanuló befejezte, egy pillanatra sötétség borult a nézõtérre, majd a fények kigyúlásával egy idõben fúvószenét játszva bevonult a Légierõ Zenekar Katona János alezredes vezetésével. Az alezredes ismertette, mennyire fontos számukra, hogy egyházi mûsoruk is legyen. Szeretnék, ha a kicsit könnyedebb, jazzesített egyházzenei feldolgozásaikkal meg tudnák szólítani a fiatalabb korosztályt, és velük is megismerhetnék a fontosabb zsoltárokat, énekeket. Mostani elõadásukra is ebbõl a repertoárjukból válogattak.
A magyar protestantizmus és a hazaszeretet elválaszthatatlan egymástól, vezette fel az utolsó mûsorszámot Asbóth József. Zárásként Silentium – a csendtõl a szóig címmel Wass Albert életmûvébõl készült pódiumjáték részleteit láthatta a közönség Ács Attila és Papp Attila elõadásában
Az eseményen jelen volt Szászfalvi László, egyházügyi, civilügyi és nemzetiségi államtitkár is.
Forrás: reformatus.hu
Fotók: Kiss Tamás