Rendet teremt a kormány a roma közalapítványok között
2011. január 05.A kormány a közpénzekkel történõ felelõs gazdálkodás érdekében felülvizsgálta az általa alapított közalapítványok és alapítványok mûködését, és a felülvizsgálat eredménye alapján döntött bizonyos alapítványok megszüntetésérõl, illetve átalakításáról - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.
Harmincöt megszûntetett alapítvány feladatait nonprofit gazdasági társaságok és központi költségvetési szervek veszik át - olvasható a tárca közleményében. A változások átláthatóbbá, takarékosabbá és ellenõrizhetõvé teszik a roma integrációra szánt támogatások felhasználását.
A Gandhi Közalapítvány - illetve az általa mûködtetett pécsi Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium - biztonságos és törvényes mûködtetése érdekében átalakul. Az alapítvány 2004 óta súlyos mûködési zavarokkal küzd és immár két éve határozatképtelen. A 27 alapítónak, szervezetnek és magánszemélynek évek óta nem sikerült érvényes alapító okirat módosítást elfogadnia.
A kormány ezért úgy döntött, hogy megkeresi azt a szervezeti formát, mely a nemzeti értéket képviselõ gimnázium mûködését biztosítani tudja. A közalapítvány átalakításának elõkészítõsében a kormány minden érintettet be kíván vonni. Ezen kívül a kormány felhívja a Kormányzati Ellenõrzési Hivatal elnökét, hogy a Gandhi Közalapítványnál, rendeljen el soron kívüli ellenõrzését és az annak eredményérõl készült jelentést terjessze a kormány elé.
A Magyarországi Cigányokért Közalapítvány (MACIKA) megszûnik. A szervezet kizárólag költségvetési forrásból mûködött, ezért a közalapítványi forma fenntartása nem indokolt. A közalapítvány fõ feladatát, a roma ösztöndíj program mûködtetését a Wekerle Sándor Alapkezelõ veszi át, ahol 2011-ben az elmúlt húsz év legnagyobb összegû forrása áll rendelkezésre roma ösztöndíjakra.
Megszûnik a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány is, de az általa ellátott feladatok nem. A közalapítvány által eddig kezelt pályázatok 2011-ben is elérhetõek, sõt az eddiginél magasabb támogatási összegekkel szintén a Wekerle Sándor Alapkezelõnél.
Az alapkezelõ legfontosabb feladata egy hatékony pályázati rendszer mûködtetése, amely a kormányprogramnak megfelelõen biztosítja a hazai költségvetési források átlátható, gyors és hatékony felhasználását, és a lehetõ legjobb projektek megvalósulását. Az alapkezelõ készíti elõ és bonyolítja le a KIM-hez rendelt, hazai költségvetési forrásból megvalósuló egyházi, nemzetiségi, kisebbségi és társadalmi felzárkózással kapcsolatos pályázatokat.
Forrás: inforadio.hu