Szászfalvi: drasztikus lépéseket kellett tennünk
2008. január 11.A 2007-es év kudarcairól és örömeirõl kérdezve Szászfalvi László, Csurgó polgármestere azt mondta: szerinte az a kudarc, amikor az önkormányzat hibázik, vagy az önkormányzaton múlik, hogy valami meghiúsul. Így konkrét estekre nem tudja azt mondani, hogy kudarc, mert végezték a munkájukat, viszonylag jó ütemben. Ami mégis talán kudarcnak tekinthetõ, hogy néhány eltervezett dolog lassabban halad, mint remélték.
– Tavaly olyan mértékû volt az önkormányzatokat érintõ megszorítás, hogy drasztikus lépéseket kellett tennünk a lakosságot megterhelõ adó és szolgáltatási díj emelés tekintetében – mondta a polgármester. A magánszemélyek kommunális adójának emelése nagyon nehéz döntés volt, de 10 milliós bevételt jelentett az önkormányzatnak. Létszám leépítést kellett megvalósítanunk, s ezt 2008-ban sem kerülhetjük el.
– Sok energiát fektettünk a régi elvarratlan szálak elvarrásába – folytatta Szászfalvi. Így sikerült rendezni az ipari park ügyét, kifizették a termálkút fúrással kapcsolatos tartozásokat, s a – már a megépítésével is sok vitát kavaró – Sankoló tó ügye is nyugvópontra kerülhetett. Öröm, hogy a civilekre, az egyházra, a sportegyesületekre és testvárvárosi kapcsolatokra is több jutott, emellett az utak kátyúzása sem maradt el. A közösségi ház felsõ szintjén márciusra készül el az új turisztikai és információs központ.
A tervezettnél lassabban halad a lakótelek kialakítási-, illetve az egy forintos telek- program. Erre figyelmeztetik is idõnként a város elsõ emberét, aki azt mondta: nem felejtették el. Hat éves programjuk része, s a ciklusból bõ egy év telt el. Ez, a Csurgó kártya bevezetésével együtt, talán még idén realizálódhat. Sokmindent nehezít, hogy emberi erõforrás tekintetében nem áll túl jól a város, kicsi a merítési lehetõség, amikor szakemberekbõl kell válogatni.
A polgármester úgy véli: a 2008-as esztendõ nagy próbája lesz, hogy elõkészitett uniós pályázataik milyen sikerrel startolnak. Mert ha ezeket a fejlesztéseket nem tudja egy térségközpont vezetése megvalósítani, akkor teljesen jövõkép nélkülivé válik. Elindult a kistérségi egészségügyi központ pályázatának elõkészítése, az integrált közoktatási intézményhez kapcsolódva pedig 600-700 milliós pályázatot szeretnének benyújtani. A harmadik nagy megmérettetés a városrehabilitáció lesz.
A Csurgói kistérség a 33 legelmaradottabb kistérségek egyike. Ez önmagában nem erény, de pénzt fialhat – vetettük fel a polgármesternek.
– Sokszor a döntéshozók számára sem világos, hogy az uniós forrásokból egy fillért se költhet mûködésre az önkormányzat, csak konkrét fejlesztési beruházásokra lehet felhasználni – válaszolta. Lesznek felzárkóztatási pályázati lehetõségek, de ebbõl nem fizethetjük ki a vízdíjat, vagy a béreket. Ezt nekünk kell kigazdálkodni kiadáscsökkentéssel, bevétel növeléssel, hitellel. Ez a három megoldás van, mást még a Nobel- díjas közgazdászok se tudnának kitalálni.