Szászfalvi László a Parlamenti Naplóban - videó
2010. június 07.A Fidesz azt szeretné ha a közoktatási intézmények átszervezése rugalmasabb lenne a jövõben, egy KDNP-s javaslat szerint pedig az önkormányzati iskolák az egyházi fenntartásba adását könnyítené meg.
Egyes önkormányzatok anyagi vagy egyéb megfontolásból szívesen adnák egyházi fenntartásba az addig általuk mûködtetett iskolákat. A jelenlegi törvényi szabályozás szerint azonban ilyenkor az önkormányzat köteles az átvevõ egyházzal 5 évre szóló közoktatási megállapodást kötni és ez idõ alatt neki kell fizetnie az egyházi kiegészítõ támogatást.
A KDNP úgy változtatná meg a szabályozást, hogy a megállapodást követõ tanévtõl a kiegészítõ támogatást a központi költségvetéstõl kapná az iskola. Ez így lenne a korábban átadott intézmények esetében is.
A mûsorvezetõ kérdésére, hogy miért van szükség erre a gyors módosításra a törvény elõterjesztõje Szászfalvi László elmondta:
"Ennek a törvényjavaslatnak az elõterjesztésére azért volt szükség és ilyen gyorsan,mert a programunkban is benne volt, hogy a lehetõ leghamarabb megpróbáljuk lebontani az akadályokat az egyházi iskolák elõtt. A közoktatási törvényben eddig, egy olyanfajta büntetõpénzt kellett az önkormányzatnak fizetniük az átadás-átvételnél, - tehát ha egy önkormányzat át akarta adni egy egyháznak egy intézmény mûködtetését, 5 éven keresztül kiegészítõ támogatást kellett fizetnie -, ezt szeretnénk megszüntetni ebben a törvényjavaslatban.Úgy gondoljuk amennyiben ez a törvény javaslat elfogadásra kerül - reméljük már ezen a héten -, lehetõséget biztosít egyrészt a kis iskolák megmentésére, másrészt pedig a hátrányos helyzetû térségekben lévõ iskolák mûködtetésére."
Hiller István volt oktatási miniszter nem igazán értette, hogy miért van szükség erre a gyors törvényalkotásra, kifejtette,hogy szerinte ez egy "ráncigálás" ami a törvénnyel zajlik.Ahogy fogalmazott: "Ennek így se füle, se farka".
Dúró Dóra, a Jobbik képviselõje véleménye szerint, egy "tûzoltás jellegû javaslatról van szó", és pártja támogatásáról biztosította az elõterjesztõt.
Az LMP frakció véleményét Osztolykán Ágnes képviselte, aki úgy gondolta, hogy kiragadnak bizonyos elemeket a kormánypártok a közoktatási törvénybõl, és erre tûzoltás a reakció.Szerinte két kérdés merül fel, mint például "Ezekben az iskolákban milyen az oktatás színvonala?Ez elegendõ-e ahhoz,hogy középiskolákhoz biztosítsák a kellõ tudást, illetve, hogy a munkaerõpiacnak ez a szint megfelel-e?"Szerinte az egyházi iskolák nem igazán vállalnak szerepet a hátrányos helyzetû és a halmozottan hátrányos helyzetû gyermekek oktatásában.
Az egyházügyi államtitkár jelezte: Az MSZP-SZDSZ kormányzás 8 évébõl,csak ebben az évben 5-6 esetben volt megnyitva a közoktatási törvény. Osztolykán Képviselõ Asszonynak elmondta, hogy az egyházi mûködtetésû intézmények körülbelül háromszor olyan arányban veszik fel a hátrányos helyzetû és halmozottan hátrányos helyzetû diákokat mint az államiak.
Átadási kényszerrõl szó sincs, véleménye szerint a helyi közösségek oldják meg maguk között ezt a kérdést,ahol van egyesség, van békesség, ott egyáltalán nem kell félni ettõl az átadás-átvételtõl.
"Éppen nem azoktól az egyházaktól - intézmény fenntartó és történelmi-, kell félteni a közoktatás rendszerét,akik létrehozták a magyar közoktatás rendszerét" - fogalmazott Szászfalvi.
Az fent említett videórész a mûsor 30. percétõl látható - (a szerk.)
http://videotar.mtv.hu/Videok/2010/06/07/13/Parlamenti_naplo_2010_junius_7_.aspx