Szászfalvi: Nem hagyhatjuk sorsára a roma közösséget
2008. május 26.Mind az öt parlamenti párt támogatja a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyûlési biztosának 2007-es beszámolóját. A frakciók vezérszónokai azt is elmondták az ombudsmani jelentés keddi parlamenti általános vitájában, hogy – fõleg a cigányság esetében – jelen van Magyarországon a diszkrimináció.
Olyan légkört kell kialakítani itthon, hogy egy kisebbséghez tartozó ember érezze magát jól Magyarországon – mondta Teleki László, a szocialisták vezérszónoka. Hozzátette: mind a magyarországi cigány, mind a más kisebbséghez tartozók „színt” jelentenek az országnak. Az MSZP politikusa felszólalásában kiemelte: különösen az oktatás és a foglalkoztatás terén jelenik meg a rejtett diszkrimináció, ami a cigányokat érinti. Felszólalásában Teleki László felhívta a figyelmet arra is: Magyarországon jelenleg 130 ezer ember él cigánytelepeken.
Ugyancsak a cigányság helyzetével foglalkozott hozzászólásában Farkas Flórián fideszes vezérszónok. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a hatóságok sokszor hátrányosan bánnak a cigányokkal – mondta a képviselõ. Farkas Flórián ehhez kapcsolódva kiemelte: üdvözlik a kisebbségi ombudsmannak a cigányság helyzetének orvoslására irányuló elképzeléseit, így azt a javaslatát, hogy a kormány kezdeményezze: jöjjön létre önálló romaügyi igazgatóság az Európai Unióban. A Fidesz vezérszónoka közölte: a nemzeti és etnikai jogok országgyûlési biztosa számíthat az ellenzéki párt támogatására, és az ombudsmani jelentést elfogadásra ajánlják.
Szászfalvi László (KDNP) szerint a kisebbségi jogok megszerzése, gyakorlása hasonlít az állampolgári jogok helyzetéhez: meg kell küzdeni értük. „Nem hagyhatjuk sorsára a roma közösséget” – mondta a kereszténydemokrata vezérszónok, aki ezzel kapcsolatosan úgy vélekedett: az államnak igenis van felelõssége, nem vonulhat ki bizonyos területekrõl, többek között az oktatás és a lakhatás biztosításából.
Szászfalvi László úgy vélekedett, van igény és lehetõség a magyar alkotmányos rendszerben a kisebbségek kulturális autonómiájára, ezenkívül törekedni kell a kisebbségek parlamenti képviseletének megteremtésére.
Forrás: MTI