Szászfalvi: új fejezet nyílik a nemzet történetében
2010. október 02.A kormány új fejezetet kíván nyitni a nemzet történetében a jelenlegi különleges történelmi idõszakban - mondta Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, civil- és nemzetiségi ügyekért felelõs államtitkára pénteken Budapesten.
Az Október a reformáció hónapja címû rendezvénysorozat megnyitó ünnepségén -, amelyen a Teológiai Szemle címû folyóirat 85 évvel ezelõtti megalapítására is emlékeztek - az államtitkár közölte: a kormány mindezt "a lehetõ legjobb állam megszervezésével, az elvesztett bizalmi viszony helyreállításával és a kiépülõ vagy kiépített akadályok lebontásával" igyekszik elérni.
Szászfalvi László a Teológiai szemlélõdés a politikatudományban címû elõadásában kiemelte: a kormány arra törekszik, hogy az állam és az egyházak, valamint az állami és az egyházi intézmények, szervezetek között "egyenjogú partnerség" alakuljon ki "a nemzet közös szolgálatának" jegyében.
Mint mondta, az egyházakkal való együttmûködésnek különleges, stratégiai szerepe van a kormány számára. "Ezért nagy jelentõségû az olyan egyházi rendezvény, amely önmagában is az összefogáson, az ökumenikus együttmûködésen nyugszik" - tette hozzá.
Kitért arra: az, hogy "a kormány erõs felhatalmazással bír, a demokrácia világában rendkívül fontos tényezõ, amelynek alapján bátor, határozott döntések, radikális változtatások" feljogosultjaként tekinthet magára az állam. A politikusnak bírnia kell egyfajta küldetéstudattal, amikor vállalja a közéleti szerepet, s ehhez szükséges az alázat is.
Az államtitkár úgy fogalmazott: a hívõ politikus a választóira "Isten népeként, Isten kormányzó akaratának a címzettjeiként" tekint. "A politikus hajlamos ciklusokban gondolkodni, a teológusnak viszont sokkal tágabb a világa".
Szászfalvi László szerint a teológiai szemlélõdés befolyásolhatja a politikát, a közösségi létet és az olyan kategóriákat, mint a hála, a bizalom, a tisztelet, a megbocsátás és a szeretet. A politikus a saját "szellemével és értékrendjével" bevezetheti ezeket a fogalmakat a valóságos politikai világba, "a hús-vér politikai küzdelembe".
Szólt arról is, hogy "a politika befolyásolhatja a politikusok jellemét", de "a jellemrombolástól a teológia megóvja az embert", és azt eredményezi, hogy az evangéliumi gondolkodást magáévá teszi a politikus.
Forrás:MTI