Tisztújítás a KDNP-ben
2010. december 19.Semjén Zsoltot a párt élére a leadott 223 szavazatból 209 igennel választották meg. Más személyre a választmány helyszínén sem érkezett jelölés. A régi-új elnök a választmány ülése után tartott sajtótájékoztatón elmondta: a választmány hitet tett a Fidesz-KDNP szövetség mellett. Orbán Viktor a tanácskozáson megerõsítette, hogy kiemelten számít a kereszténydemokratákra a kormány és a szövetség munkájában egyaránt.
Semjén Zsolt elmondta, hogy az alkotmányban rögzítik a Szent Koronára, a kereszténységre, az Istenre való utalás mellett a KDNP kérésének megfelelõen, hogy azt az összeget, amit a családok a gyermekek nevelésére fordítanak, az állam el nem veheti.
Kérdésre válaszolva hozzátette: a KDNP legmarkánsabb programpontjai megvalósultak kormányon. Semjén Zsolt felidézte, hogy négy évvel ezelõtt meghirdette, a terheket nem szabad az emberekre hárítani, hanem fizessenek a bankok és a multinacionális cégek. „Mi mindig azt mondtuk, hogy a határon túli magyaroknak állampolgárságot kell adni (…) s most a határon túli magyaroknak meg van az állampolgárságuk” - fogalmazott. Megjegyezte: nem a KDNP változott, az 1990-es program szinte ma is szó szerint vállalható. A Fidesz vált egy szabadelvû pártból „kereszténydemokrata ihletettségû” párttá.
Kitért arra is, hogy a helyi szinten esetlegesen megjelenõ Fidesz-KDNP feszültségek kezelésére megállapodtak egy egyeztetõ bizottság létrehozásáról is.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetõje a nemzet jövõjéért érzett és vállalt felelõsséget és a folytonosságot hangsúlyozta. Fontosnak tartotta a kereszténydemokrata alapelvek érvényesítését a politikában és a szövetségi rendszer egészében is.
Az országos választmány ülésén a párt alelnökévé választották meg Harrach Pétert, Bagdy Gábort, Kalmár Ferencet, Simicskó Istvánt és Surján Lászlót. Két új, fiatal alelnöke is lesz a jövõben a KDNP-nek: Rétvári Bence és Seszták Miklós.
Semjén Zsolt értékelése szerint a névsor önmagáért beszél, és világosan megmutatja azt a politikai irányvonalat, amelyet képviseltek, és a jövõben képviselni fognak.
Nem kapott az alelnökké választáshoz elegendõ szavazatot ugyanakkor Szalma Botond, a KDNP fõvárosi elnöke, akirõl korábban megjelentek olyan sajtóinformációk, hogy akár a pártelnökségért is ringbe szállna, és a kettõs párttagság ellen van.
A választmány elnöke továbbra is Latorcai János lesz.
Semjén Zsolt ismét megerõsítette, hogy a kettõs tagság tény, ezen nem kívánnak változtatni a jövõben sem.
Az MTI-nek kereszténydemokrata források azt mondták, hogy „szövetségi hangulatú” volt a választmány ülése, Orbán Viktor miniszterelnök vastapsot kapott. Semjén Zsolt beszédében pedig egyértelmûvé tette, hogy az elkövetkezõ idõben komoly hangsúlyt kell fektetni a pártépítésre, s vannak az országnak olyan pontjai, ahol tovább kell erõsödnie a KDNP-nek.
Orbán Viktor mindent meg fog tenni a jövõben azért, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt és a keresztény politikai gondolat megkapja az õt megilletõ helyet és befolyást a kormányzati munkában, valamint általában a magyar politikai életben. A miniszterelnök azt mondta a KDNP országos választmányának ülésén: „a szövetségkötés embere vagyok”.
„Hazajöttem” – üdvözölte a kormányfõ a kereszténydemokratákat a párt szombati választmányi ülésén tartott köszöntõjében. Orbán Viktor a kereszténydemokratákat – megfogalmazása szerint – mint bajtársakat köszöntötte, olyan bajtársakat, akikkel vállvetve küzdötték végig a nehéz nyolc évet, akikkel még éjjeli õrjáratba is bátran el lehetett menni. „Ritka kincs ez a mai idõkben” – mondta a résztvevõkhöz szólva a miniszterelnök.
A miniszterelnök véleménye szerint a KDNP az elmúlt hatvan év legsikeresebb évét zárja most. Az a gondolat, politika és stratégia, amely a KDNP-t a szövetségre épülõ jobboldal ideológiai és szellemi horgonyává tette, teljes sikerre jutott – fogalmazott, hozzáfûzve: „az én krédóm az, hogy együtt vagy sehogy”. Orbán Viktor hangsúlyozta, az õ felfogása a KDNP helyzetét illetõen úgy szól, hogy „szövetség vagy elaprózódás”, „szövetség vagy felmorzsolódás”. A nagypolitika mélyszerkezete, a magyar társadalom karakterrajza, politikai természete ugyanis csak ezt a két lehetõséget kínálja számunkra. „A szövetségkötés embere vagyok, ezért a KDNP barátja is” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy mindent megtesz a jövõben azért, hogy a KDNP és a keresztény politikai gondolat megkapja az õt megilletõ helyet és befolyást a kormányzati munkában, valamint a politikai életben.
„Magyarországot nem lehet úgy tönkretenni, hogy mi ha összefogunk, ne tudnánk közösen felemelni” – fogalmazott.
A tanácskozáson Orbán Viktor beszélt a kormányváltás óta elvégzett munkáról is, és példaként említette, hogy „a nemzeti egység akaratából” kilencven év után visszaadták a határon túli magyarok állampolgárságát, felére csökkentették a politikusok számát, és lehetõvé tették, hogy 2011-tõl a gyermeknevelés költségei után ne kelljen adót fizetniük a magyar családoknak. „Arról van szó, hogy a gyermeknevelés költségeit nem veheti el az állam a családoktól (…) és ha önök ebben megtámogatnak bennünket, és segítenek, akkor az önök elnökével közösen ezt a felfogást, ezt a tételt bele fogjuk illeszteni az új magyar alkotmányba is” – mondta.
Közölte azt is, hogy a kereszténydemokraták és a Fidesz együtt megmentették a magyar nyugdíjrendszert és a nyugdíjasok nyugdíját. „A magyar nyugdíjrendszer az összeomlás szélén állt. Ukrajna-közeli állapotok kopogtattak az ajtón”; az a jövõ fenyegetett, hogy a most nyugdíj elõtt álló emberek úgy mennek el nyugdíjba, hogy nem tud a magyar állam nyugdíjat fizetni nekik – mondta a miniszterelnök.
A jövõ év sem lesz könnyû – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. Meg kell alkotni Magyarország új alkotmányát, be kell indítani az Új Széchenyi Tervet – sorolta, kitérve a magyar EU-elnökségre is, amellyel kapcsolatban megerõsítette: Európa számára sorsdöntõ a jövõ év.
Forrás:kdnp.hu, MTI
video: