Tyúklépések helyett összefogásra van szükség

Tyúklépések helyett összefogásra van szükség

2005. május 02.
A munkanélküliség növekedése és a rosszul sikerült uniós csatlakozás helyzetében az ellenzék egy dolgot tehet Orbán Viktor szerint: segítenie kell a kormánypártokat abban, hogy a lemaradást megállítsa. Baj van, meg kell próbálni összefogni - jelentette ki a frakciülésen.

Budapest, 2005. május 2. A Szövetség elnöke beszámolt a képviselõcsoportnak továbbá a nemzeti konzultáció elindulásáról és rövid értékelést adott az uniós csatlakozás elsõ évérõl, illetve a gazdaság állapotáról.

Közös célokat kell meghatároznunk

A nemzeti konzultáció múlt héten bejelentett kérdõíves felmérését Orbán Viktor az elmúlt tizenöt év legnagyobb magyarországi interaktív vállalkozásának nevezte, amelynek feladatát - mint mondta - a közös célok kitûzésében látja, amelyek nélkül "nincs biztonságos Magyarország sem". A céltalanság, elképzelés nélküliség és tapasztalatlanság jellemzi a kormány mûködését, nem világos hogy a megtett lépések hová vezetnek - utalt a kormányfõ száz napos programjára. Hozzátette: a nemzeti konzultáció célja az, hogy 2006-ra néhány fontos kérdésben létrejöjjön az összefogás, a nemzeti egység. Ehhez azonban meg kell ismerni az emberek véleményét és velük együtt kell kitûzni a közös célokat ahelyett, hogy gyõzködnék õket, mert csak így lehet visszaadni a közéletbe vetett hitet - húzta alá.

Hol vannak az uniós csatlakozás nyertesei?

Az Európai Unióba való belépés után egy évvel a Fidesz elnöke felidézte a népszavazás idején mondottakat, amely szerint a Szövetség célja az volt, hogy mindenki a csatlakozás nyertese legyen, ne fordulhasson elõ az, hogy a rendszerváltozás vesztesei újra vesztesek legyenek, "mert azt már lehet, hogy nem fogják kibírni". Nyerteseket ma legfeljebb elvétve látunk, és az uniós csatlakozásnak több a vesztese, mint a rendszerváltásnak volt, és különösen a vidéki Magyarország került rosszabb helyzetbe - mondta. Emlékeztetett arra, hogy egy évvel ezelõtt figyelmeztettek mindenkit: az Európai Unió nem jótékonysági intézmény, csak a magukon segíteni képes gazdaságok versenyképességét tudja javítani. A magyarországi döntéshozók miatt tudatos érdekérvényesítés helyett céltalanul, "amatõrként toporgunk" az európai élmezõnytõl leszakadva. Az Európai Unió legalább annyira érdekközösség, mint értékközösség - hangsúlyozta, ahol minden ország harcol az érdekeiért.

Magyarországot kivéve minden országban megkapták a gazdák a támogatásokat, amelynek következményei jól láthatók, hiszen 30 százalékkal emelkedett az élelmiszer-behozatal mértéke, míg a kivitelé csak öt százalékkal nõtt. Ráadásul - tette hozzá - ezeket a sokszor rossz minõségû élelmiszereket éppen azokból a most csatlakozott országokból hozzák be, amelyek Magyarország legnagyobb versenytársai. "A hatóságaink nem védik meg a magyar gazdákat és a magyar mezõgazdaságot" - mondta. Hol vannak a nyertesek? - tette fel a kérdést ezután a Fidesz elnöke hozzátéve, hogy ezek száma épp annyi, mint a lottó ötöst megnyerõk száma ebben az elvesztegetett évben, amelyben "még a gazdagok is rosszul jártak".

Válságösszefogásra van szükség

A baj nagyobb annál, mint amekkorának tûnik - szögezte le, hiszen a kormányzó erõk ahelyett, hogy szembenéznének ezzel a helyzettel, sikerpropagandát folytatnak. "Egyetlen hely van ma Magyarországon, ahol a beszélgetésben résztvevõk mindegyike szerint jó irányba mennek a dolgok, és ez a hely a kormányülés" - jelentette ki. A munkanélküliség növekedése és a rosszul sikerült uniós csatlakozás helyzetében az ellenzék egy dolgot tehet Orbán Viktor szerint: segítenie kell a kormánypártokat abban, hogy a tyúklépésekben nem mérhetõ lemaradást megállítsa. A Fidesz elnöke arra kérte ezért a frakció minden tagját, hogy tegye félre a korábbi javaslatok lesöprése során elszenvedett sérelmeket. Most baj van, meg kell próbálni összefogni", mert a helyzet ezt diktálja - mondta "válságösszefogásnak" nevezve az együttmûködést.

Segíteni kell a fontos döntések meghozatalában

Ennek érdekében azt kérte a képviselõktõl, hogy néhány fontos ügyben, amelyekben "Magyarországnak nem tyúklépésekre van szüksége" segítsék a kormányoldalt. Kiemelte, hogy ezekben az ügyekben félre kell tenni a hiúságot és pártpolitikai szempontokat is. Ilyennek nevezte többek között a munkahelyek védelmét, a munkanélküliség visszaszorítását. Indítványozta továbbá a kis-és középvállalkozások adócsökkentése, és a visszatartott ÁFA kifizetése melletti kiállást a minisztériumok és az állami vállalatok kifizetetlen egészségügyi járulékainak befizetését és azt, hogy hívják fel a figyelmet arra, hogy a Fidesz radikális adócsökkentési csomagja már régóta benyújtásra került a parlamentbe, de máig sem kezdték meg a tárgyalását. Kérte továbbá, hogy jelezzék, nem fogják kihasználni helyzetet, ha a kormány visszavonná a felsõoktatási törvényjavaslatot, amely "tönkre fogja tenni a felsõoktatási rendszert", viszont támogatják a szakképzési rendszer reformjának szándékát.

Névjegy

Szászfalvi László

  • 62 éves
  • Teológus, a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett
  • Nős, három gyermek édesapja
  • Hobbi: olvasás,ping-pong, könyvgyűjtés, utazás
  • Kedvenc filmek: A remény rabjai, A bakancslista
  • Kedvenc étel: Harcsapaprikás kapros-túrós csuszával
  • Kedvenc ital: Mentes ásványvíz citromkarikával
  • Kedvenc zenei előadók: Ismerős Arcok, Kormorán, Leonard Cohen, Pink Floyd
Csurgó városi televízió
Barankovics Alapítvány
Orbán Viktor
Jobban teljesít
Csurgó
Nagyatád
Barcs
Fidesz
KDNP
Csurgói KK
Csurgói NKC
Csurgói TK
Reformatus.hu
Cég2