Van kiút? Van kiút! konferencia Szegeden
2010. szeptember 16.Felekezeteken és határokon átívelõ összefogás a közös nemzetért” – ezzel a mottóval szervezi vallási és közéleti konferencia-sorozatát a Barankovics Izraelita Mûhely és a Szent István Közhasznú Alapítvány. A hatodik találkozónak a Csongrád Megye Önkormányzat társszervezésében a szegedi Megyeháza adott otthont.
Bizakodásra ad okot, hogy az elsõ konferencián még kérdõjellel szereplõ cím mára a meghívókban írásjel nélkülivé vált, az elõadók többsége pedig a reményt keltõ felkiáltójelet tette oda beszédének címe mellé – e szavakkal nyitotta meg a rendezvényt Nagy Imre, a Magyar Televízió szerkesztõje.
Magyar Anna közgyûlési elnök és Weisz Péter, a Barankovics Izraelita Mûhely vezetõjének köszöntõje után Szászfalvi László, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelõs államtitkára beszélt az elmúlt 8 év felelõtlen vezetése miatt nehéz helyzetbe került magyar társadalom kényszerû és sürgetõ kiút-keresésérõl. Az államtitkár kiemelte, hogy a polgári kormánynak megvannak az elképzelései a gazdasági és erkölcsi válságban lévõ ország felemelésére, és mivel megkapta a szükséges felhatalmazást ezek megvalósítására, hozzá is kezdtek ennek a nehéz, de szép társadalmi célnak a megvalósításához. „Erõs magyarságot és erõs államot szeretnénk építeni és ebben fontos szerepet szánunk a történelmi egyházaknak is. Ezek már elsõdleges vallási feladataik végzése által is a közösségeket és ezzel a nemzetet építik” – fogalmazott Szászfalvi László.
Az egyházak és a média
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke arra hívta fel az egyházak figyelmét, hogy híveik és az õket keresõk felé fordulva egyre nagyobb szerepet kapnak a modern tömegkommunikációs eszközök. Szalai Annamária szerint az egyházaknak meg kell ismerniük a média mûködését és meg kell tanulniuk ezek minél hatékonyabb alkalmazását. „A vallási közösségek egyik fontos feladata, hogy meghúzzák a határt a jó és a rossz között” – mondta, majd hozzátette: „az új médiaszabályozás erõsíteni szeretné az egyházakat ebben a szerepben”.
Értékrendet megfogalmazni
Deutsch Tamás, európai parlamenti képviselõ beszédében kiemelte: „ennek a konferencia-sorozatnak legfontosabb feladata, hogy a résztvevõk válságban lévõ országunk számára olyan közös szellemi, erkölcsi tartalmakat határozzanak meg, melyekre alapozva elindulhat a társadalmi fejlõdés”. A politikus három alapértékre hívta fel a figyelmet, melyek nélkül nem lehet megtalálni a válságból kivezetõ utat – ezek az összetartozás, az emberi méltóság tisztlelete és az igazság kimondása.
A konferencia elõadói között volt többek között Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök, Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség fõrabbija, Cselényi István görög-katolikus lelkész és Zakar Péter történész.
Forrás:szegedma.hu