Van még remény
2006. április 12.Hibátlan mérleg: háromból három. Szászfalvi László nyolc esztendeje állt elõször csatasorba az országgyûlési választásokon egyéni képviselõi címért, mindannyiszor gyõztesen került ki a versengésbõl és minden alkalommal szocialista riválist utasított maga mögé.
A Somogy megyei 5. választókörzetben a Fidesz–MDF közös jelöltjeként 1998-ban Suchman Tamást, négy évvel késõbb Sütõ Lászlót gyõzte le a második fordulóban, míg a múlt hétvégén a Fidesz-KDNP színeiben ismét Suchman Tamást megelõzve jutott mandátumhoz. Ráadásul a rendszerváltás óta elõször fordult elõ a megyében, hogy már az elsõ forduló után örülhessen egy jelölt. A büszke cím – a Kaposváron gyõztes szocialista Lamperth Mónikával megosztva – szintén Szászfalvi Lászlót illeti.
– A kívülálló szemszögébõl ez volt a legsimább gyõzelme.
– A látszat csal – felelte a negyvenöt esztendõs politikus. – Az összes közül az idei volt a leghosszabb, s legnagyobb fizikai és lelki megterheléssel járó kampány. Ezért is szeretném megköszönni a rám voksolóknak a bizalmat, valamint segítõimnek a rengeteg munkát.
– Való igaz, elég felfokozott a hangulat.
– Szerintem viszont négy éve is hasonló volt a helyzet. Az azonban igaz, hogy ezúttal más volt a választási harc jellege, karaktere. Ám kiderült, csak kampányolással nem lehet nyerni. A sikerhez a ciklus minden napján ott kell lenni a körzetben, hogy az emberek érezzék, törõdünk velük, nem csak a szavazataikat akarjuk. Sok múlik a személyes kapcsolatokon.
– Láthatóan bejött a számítása: a kisebb közösségekben, falvakban egyértelmûen legfõbb riválisa fölé nõtt. A városokban viszont jóval kiegyenlítettebb volt a verseny: Marcaliban például Suchman Tamás utcahosszal gyõzött.
– Az elmúlt négy évben a kormány folyamatosan a vidék, a kistelepülések ellen politizált. A falvakban élõk nem felejtették el az iskola-, az óvoda- és a postabezárásokat. A kampány során éppen ezért nagy hangsúlyt fektettünk a mozgósításra: menjenek el minél többen szavazni, és jelezzék, új kormányt akarnak.
– Országosan annyira nem vált be ez a stratégia.
– Ebben megint nem értünk egyet! Még semmi sem dõlt el. A listás szavazatok alapján a bal és jobboldal szinte ugyanannyi szavazatot kapott.
– Ha a jobboldalhoz a MIÉP-Jobbikot és az MDF-et is odaszámoljuk.
– Odatartoznak.
– A demokrata fórum vezetõi mintha ezt máshogy gondolnák...
– Az MDF rendszerváltó párt, a szavazói kormányváltást akarnak. A képviselõjelöltjeik közül már sokan jelezték, visszalépnek a polgári szövetség javára.
– Az elnökség ellenben mást szeretne.
– A szövetség megtette ajánlatát feléjük. Elindult egy folyamat, melyet szerintem nem lehet egy budapesti pártirodából befolyásolni. Mint ahogyan a választói akaratot sem tudja irányítani néhány ember. Persze segítene, ha sikerülne hivatalos megállapodást kötnünk.
– Rendkívül optimistának tûnik!
– Inkább realista vagyok. Jó esélyünk van megnyerni a választásokat és kormányt alakítani.
– Gondolom, önnek is könnyebb lenne beváltania az ígéreteit.
– Természetesen sokkal bõvebb lenne az eszköztáram. Erre is készülök.
– Mi lesz a legfontosabb feladata?
– A munkahelyteremtés.
– Kicsit általánosan hangzik.
– Ettõl még igaz. Olyan kormányzati gazdasági politikára van szükség, mely támogatja a kis- és középvállalkozókat, a gazdákat. Emellett speciális térségi programok kellenek.
– Konkrétabban?
– Turisztikai és szolgáltatói beruházások. Csurgón a Festetics-termálpark már üzemelhetne, hiszen évek óta van kút, csak nincs hozzá támogatás. Meg kell építeni az Iharosberényt Sanddal összekötõ utat. Marcaliban továbbfejlesztésre vár a városi fürdõ, be kell indítani a nemesvidi szafariparkot...
– Ha mégis úgy hozza az élet, ellenzékben is menni fog?
– Ezen a szinten nem szabad így gondolkodni. Felül kell emelkedni a pártpolitikai érdekeken. A fürdõfejlesztés például közös ügy. Minden beruházást támogatok, akár ellenzékben, akár kormánypártiként kell majd politizálnom. Persze azért a következõ két hétben mind.
Forrás: Somogyi Hírlap