Wass Albert erkölcsi üzenete – Cselekednünk kell konok kitartással!
2008. január 08.Wass Albert erkölcsi üzenete – Cselekednünk kell konok kitartással!
( Elhangzott a Wass Albert születésének 100. évfordulója alkalmából a Szükségünk van Wass Albertre! címû kulturális gálaesten 2008. január 8-án, a Budai várban )
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Honfitársaim!
Emlékezõ és Ünneplõ Gyülekezet!
Wass Albertrõl beszélni – fõleg néhány percben – rendkívül nehéz és merésznek tûnõ vállalkozás. Rendkívül nehéz, mert 9 évtized emberi hányattatás sorsa és egy hatalmas és szerteágazó életmû fekszik elõttünk, mely részben még feldolgozatlan, részben a társadalom, a nemzet széles rétegei számára még megismerendõ, s megismertetendõ feladat.
Ugyanakkor Wass Albertrõl beszélni hálás és örömteli feladat, mert az õ élete, s életmûve tiszta és világos: igaz élet! Követhetõ és követendõ életpélda, minden kor minden magyar nemzedéke számára.
Ma itt annak a csodának, s felemelõ ünneplésnek lehetünk részesei, amelyre néhány évtizeddel ezelõtt egyáltalán nem várhattunk és amelyet nem remélhettünk. Amikor Wass Albert nevét, mûveit, életét koncepciózusan eltitkolták és eltiltották, amikor kitagadták és kihazudták a magyar irodalomból, kultúrából és közéletbõl, s köztudatból. Ám az elmúlt két évtizedben is sokan: hatalmasok és írástudók azon igyekeztek, azon mesterkedtek, hogy valamely „szakmai” argumentációval – persze már a szakma sem fontos! -, Wass Albertet kiradírozzák, elhazudják, tudatosan kifelejtsék a magyarság kollektív tudatából, a magyar kultúra és közélet élõ szöveteibõl.
Ma, Wass Albert 100. születésnapján, mégis örömmel jelenthetjük, tapasztalhatjuk a csodaszámba menõ tényt, a valóságot: Wass Albertet nemhogy nem felejtjük, hanem ünnepeljük! Emlékezünk Reá és közös erõt, ihletet, impulzusokat kapunk életmûvébõl, mert szükségünk van Rá! Szükségünk van Rá egyéni boldogulásunkban és szükségünk van Rá nemzeti sorsunkban és létünkben. Wass Albert összeköt bennünket. Összeköt bennünket Wass Albert!
Tisztelt Hallgatóim!
Sokat gondolkodtam azon, hogy mi az a talapzat, amelyen áll Wass Albert életmûve és erkölcsi üzenete?! Akárhogyan is olvassuk mûveit, kísérjük figyelemmel hányattatott, próbákkal, s viharokkal teli életét, sorsát, s keressük erkölcsi üzenetét, mégis mindig egy ponthoz érkezünk meg. Mintegy fundámentumhoz, melyen nyugszik élete és mûve: ez pedig mély, megpróbált és bibliás Istenhite! Hosszú perceken keresztül idézhetném regényeit, novelláit, írásait, vereseit, melyek mind-mind arra mutatnak, hogy – bár érdeklõdési területeiben, mûveinek hangsúlyaiban világosan elkülöníthetünk korszakokat -, de mindvégig, sõt egyre kiteljesedõ módon meghatározta gondolkodását, alkotását, munkáját, szolgálatát vállalt és megvallott Istenhite! Egész életét, mûveit, erkölcsi üzenetét áthatotta, meghatározta és ihlette ez a Károly Gáspáros bibliás és Szenci Molnár Albertes zsoltáros hite. S nem azért, mert ebbe beleszületett, nem azért, mert ez fontos és megtartandó szokás, még csak azért sem, mert Wass Albert majd egy évtizeden keresztül az Erdélyi református Egyházkerület fõgondnoka, világi vezetõje volt. NEM! Hanem azért, mert az életében hús-vér ember módjára, az életének súlyos határszituációiban átélte és megtapasztalta Isten gondviselõ szeretetét, megtartását, vezetését és a Tõle kapott küldetést.
Egy eredeti angol nyelvû kéziratában, „ Az Úr énnékem õrizõ pásztorom „ címûben – azt követõen, hogy leírja több csodálatos háborús körülmények közötti megtartatását – így fogalmaz: „ Szerencsés fickó vagyok? Akkor mért nincs szerencsém a szerencsejátékban? Istennek célja van velem! Eszközök vagyunk Isten kezében!” – Az Elvész a nyom címû nagyregényében ezt írja: „ Minden embernek kell legyen egy feladata, egy titkos küldetése, mely Istentõl való!” Vagy a Zsoltár és a trombitaszó címû novellában megfogalmazottak: „ És egyszerre tisztán láttam a trombitaszót és tisztán láttam a zsoltárt és a magunk életét a kettõ között. A trombitaszót, amelyik elõre visz és a zsoltárt, amelyik helyben áll. Szelíd erõvel, de rettenetesen nagy erõvel áll helyben a zsoltár, a aki beléje kapaszkodik, azt semmiféle vihar kimozdítani nem képes onnan.” Zsoltár: bibliás és Szenci Molnár Alberttõl kapott magyar zsoltár és a trombitaszó, melyrõl azt kiáltja Pál apostol: „ Mert ha a trombita bizonytalan zengést tészen, kicsoda készül a harcra?” Vajon mi harcra készek vagyunk-e? S vajon szól-e ma a zsoltár és a biztos trombitaszó?
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Emlékezõk!
Ez volt az a sziklaszilárd alapzat, fundamentum, melyre Wass Albert egész élete, erkölcsi üzenete ráépül. Amely tartja, amely összefogja életmûvének hármas erkölcsi üzenetét, s annak harmóniáját.
l. Az elsõ üzenet Isten- és emberszeretete! Mintha valóban a jézusi Nagy parancsolatot fogalmazta volna bele számtalan szebbnél szebb formában, gondolatban, képben, betûben és szóban regényeibe, novelláiba, beszédeibe, írásaiba: „ Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedbõl, teljes lelkedbõl és teljes elmédbõl. Ez az elsõ és a nagy parancsolat. A második hasonlatos ehhez: Szeresd felebarátodat, mint magadat. E két parancsolattól függ az egész törvény éa s próféták” ( Mt. 22, 37-40. ). Vagy a Hegyi beszédben megfogalmazott Aranyszabály: „ Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük „ ( Mt. 7, 12. ). – Ezt írja Wass Albert: „ Ne verjétek a melleteket hangos szóval dicsekedve, hogy kik vagytok, s mik vagytok, mert magatokban semmik sem vagytok. Tetteitek tegyenek tanuságot rólatok nap-nap után. Magyarnak teremtett benneteket az Úr, s ennél fogva csak magyarságotokon belül lehettek azok, akiknek az Úristen megtervezett benneteket egyenként és külön-külön…Aki közületek embernek nem jó, az magyarnak is csak alávaló lehet . „ ( Zsoltár és trombitaszó )
2. A második üzenete Wass Albertnak a haza- és nemzetszeretete! Magyarságszeretete, amely sohasem más nemzetek fiai, gyermekei ellen irányult, de lent és fent, örömben és bánatban ragaszkodott hazájához, Erdélyhez, magyarságához. Az egyetemes emberi mindig egybekapcsolódik Nála a magyar sorssal. Embernek lenni, hiteles emberként élni egyetemes feladat, s kereszt! Ám magyarként élni még ennél is többet jelent: élethivatást, életfeladatot: „ Gond embernek lenni, igaz embernek lenni meg kettõzött gond éppen. Igaz magyar e,mbernek lenni pedig akkora teher, hogy aki sokat viseli, megerõsödik. „ ( Csaba ) A teher megerõsít! Megedz, megnemesít, átalakít! Teher alatt nõ a pálma – mondhatnánk a református tapasztalat jelszavával.
3. S végül Wass Albert harmadik erkölcsi üzenete igazságszeretete és állhatatossága! Protestálás: a szó nemes és eredeti értelmében. Vallástétel a jó, a nemes, a tiszta, az igaz mellett. Kiállás az igazán, valóban emberi és magyar ,mellett. S protestálás, azaz tiltakozás mindennel szemben, ami ennek az ellenkezõje. Tiltakozás mindennel szemben, ami pusztít, ami rombol, ami öl, ami hazug. Mindennel szemben, ami sátáni indulat, gyûlölet és fondorlat! „ Mert csak az igazság az élet! Ami nem igazság, az pusztulás! „ ( Elvész a nyom ) – „ Az ember nem hazudhat örökké, mert megbetegszik tõle.” ( Elvásik a veres csillag )
Tisztelet Hölgyeim és Uraim!
Wass Albert egész élete, sorsa, erkölcsi üzenete Istenbe vetett hitén fundáltatik: Isten-, ember- és természetszeretete, haza- és nemzetszeretete, igazságszeretete, konok hûsége. Ám mindez, mintegy harmónia fõszólama, szolgálatra kötelezte Õt! A felelõs cselekvésre!
1967-ben, San Franciskóban elmondott felemelõ és megrendítõ beszéde megrázó erõvel tesz bizonyságot errõl a fõszólamról, errõl a fõ küldetésrõl: „ Hogyha életünknek van még egy célja, az a cél csak az lehet és semmi más egyéb, hogy jövendõt biztosítsunk a magyar nemzet számára!”
Wass Albert életmûve, erkölcsi üzenete itt él bennünk, itt él közöttünk. Életpéldája cselekvésre buzdít bennünket. Cselekednünk kell konok kitartással!!! Nem csak könyveit olvasva, nem csak õrizve a lángot, hanem a 10 dollárokat – ahogyan õ figyelmeztette az amerikai magyarokat -, vagy a 100 és 1000 forintokat, egész életünk áldozatát, szolgálatát is odatéve a magyar nemzeti ügyekhez.
Ahogyan Bethlen Gábor erdélyi fejedelmünk is bátorít: „ Úgy cselekdjünk, hogy megmaradjunk: erdélyi magyarokul, õsi nyelvünkben és vallásunkban, gyermekeink fényes tekintetében és a szülõföldhöz való ragaszkodásunkban!” Ez a bethleni felszólítás, Wass Albert példája és erkölcsi üzenete minden magyar nemzedék számára örök felszólítás és kötelezõ küldetés marad! Vállaljuk mi is ezt a felszólítást és kötelezõ küldetést!
Köszönöm türelmes figyelmüket.
Szászfalvi László
országgyûlési képviselõ